ΑΡΘΡΑ-ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΜΑΘΗΤΩΝ
  • ΑΡΘΡΑ ΜΑΘΗΤΩΝ

Άρθρα επί παντός επιστητού γραμμένα από τους μαθητές του σχολείου μας.

mathit

• ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΒΑΛΑ

Άρθρα-εργασίες-μελέτες για την Καβάλα, την Πόλη μας, τον Νομό μας.

• ΕΡEΥΝΗΤΙΚΕΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ (PROJECTS) & ΑΛΛΕΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ

Ερευνητικές Εργασίες (Projects) και άλλες εργασίες των μαθητών.

Πώς γράφεται μια ερευνητική εργασία (project)

• ΣΧΟΛΙΚΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ - ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ

Άρθρα για τις σχολικές γιορτές και άλλες εκδηλώσεις του σχολείου μας.

sxgio

• ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ

Προκηρύξεις πανελλήνιων μαθητικών διαγωνισμών και διακρίσεις των μαθητών του σχολείου μας.

comparistshad

Κλικ για να δείτε όλους τους τρέχοντες μαθητικούς διαγωνισμούς.

• ΑΘΛΗΤΙΚΕΣ

Το σχολείο μας συμμετέχει, με πολλές διακρίσεις, σε αθλητικές δραστηριότητες στο ποδοσφαίρου, στο μπάσκετ, στο βόλευ και στο πινγκ-πονγκ.

athlitaristshad

• ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ

Άρθρα για προγράμματα στα οποία συμμετέχει το σχολείο μας

programata2
    aristshad
  • ΕΚΔΡΟΜΕΣ- ΕΚΠ/ΚΕΣ ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ

Ανακοινώσεις εκδρομών και εκπαιδευτικών επισκέψεων και άρθρα από εκδρομές και επισκέψεις που πραγματοποιήθηκαν.

ekdromes

• Άρθρα Εκπαιδευτικών

Άρθρα επί παντός επιστητού γραμμένα από τους εκπαιδευτικούς του σχολείου μας.

teacher

• Περιοδικό

[X]

Το σχολείο μας εκδίδει το βραβευμένο περιοδικό:

aristshadsm

"ΕΝΤόΣ ΕΚΤός & ... όχι επί τα αυτά"

Τα πρώτα ιστορικά  τεύχη ψηφιοποιήθηκαν από την κοινότητα αποφοίτων τάξη '89 και με την ευγενική χορηγία τους μπορείτε βρείτε στη ψηφιακή βιβλιοθήκη μας και να τα διαβάσετε (βρίσκονται στο επάνω ράφι). Τα νέα τεύχη (από το 2011 και μετά) θα τοποθετούνται στο κάτω ράφι.

d d d d d d
    d d .d
  • Σύλλογος Γονέων & Κηδεμόνων

Ανακοινώσεις του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων και άρθρα των μελών του

Επικοινωνία:  goneis6lk@yahoo.gr

ΚΑΤΑΣΤΑΤΙΚΟ
    ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΓΟΝΕΩΝ

kid

ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ
    ΤΡΕΧΟΝΤΟΣ ΣΧ. ΕΤΟΥΣ

• ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ

Για να μην κοπούν οι δεσμοί... Επετηρίδες αποφοίτων, οι απόφοιτοι στο διαδίκτυο, άρθρα αποφοίτων.

apof

• ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ

Ικρίωμα
    (στα Αρχαία)

• ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ-ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ

Το διαδίκτυο είναι ένα ΧΑΟΣ. Οι ιστότοποι δεν είναι πάντα αξιόπιστοι και αξιόλογοι.

Τα άρθρα της κατηγορίας αυτής σταχυολογούν το χάος αξιολογούν και προτείνουν...

internetwww

• ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ & ΣΕΙΣΜΟΛΟΓΙΑ

syneg2

Εκπαίδευση και  Σεισμολογία

seismos

Τεχνικό Επιμελητήριο Ελλάδος
    Τμήμα Ανατολικής Μακεδονίας

Δ/νση Πολιτικής Προστασίας
    Περιφ. Ανατ. Μακεδ. & Θράκης

Γεωδυναμικό Ινστιτούτο Εθνικού
    Αστεροσκοπείου Αθηνών

Δ/νση Δ/θμιας Εκπ/σης Καβάλας

6ο ΓΕΛ Καβάλας

Οι παραπάνω φορείς συμφώνησαν
    τη συνεργασία τους στους τομείς
    της Εκπαίδευσης και της Σεισμολογίας

Γενική πρόθεση είναι η ανάπτυξη της συνεργασίας και η προώθηση της ανταλλαγής τεχνογνωσίας στους τομείς της Εκπαίδευσης και της Σεισμολογίας καθώς και η ενδυνάμωση πολυμερών-διεπιστημονικών σχέσεων.

Η Συμφωνία Πλαισίου Συνεργασίας εξειδικεύεται στα εξής αντικείμενα:

• Υλοποίηση Ενημερωτικών παρουσιάσεων ή/και Ημερίδων σε ομάδες μαθητών ή καθηγητών σε θέματα Σεισμολογίας και ευαισθητοποίησης του πληθυσμού έναντι του φαινομένου του σεισμού καθώς και με περιεχόμενο επαγγελματικού προσανατολισμού.
    • Υλοποίηση εκπ/κων επισκέψεων σε χώρους με γεωλογικό-σεισμοτεκτονικό ενδιαφέρον.
    • Δανεισμός σεσμολογικών οργάνων για έκθεση και άλλους εκπ/κούς σκοπούς.
    • Υποστήριξη εργασιών μαθητών με αντικείμενο τη σεισμολογία και την τεχνολογία των σεισμογραφικών οργάνων, κατανόηση της διαδικασίας γένεσης των σεισμών και διάδοσης των σεισμικών κυμάτων, ερμηνεία και κατανόηση των βλαβών σε κατασκευές.
    • Ένταξη αυτών των δραστηριοτήτων στην ιστοσελίδα του Σχολείου.
    • Αναζήτηση χρηματοδότησης μέσω κοινών προτάσεων σε προκηρύξεις Εθνικών και Ευρωπαϊκών προγραμμάτων εκπ/κού περιεχομένου.

Η παρούσα Συμφωνία Πλαισίου Συνεργασίας έχει 3ετή διάρκεια.

Καβάλα, 14/11/2012

Σεισμική Δραστηριότητα στην Καβάλα σε πραγματικό χρόνο (Σταθμός δασαρχείου)

Σεισμική Δραστηριότητα στη Θάσο σε πραγματικό χρόνο (Σταθμός Θάσου)

Σημείωση: Ο σταθμός Θάσου βρίσκεται δίπλα σε δρόμο και κατά την δειάρκεια της ημέρας καταγράφει δονήσεις ("θόρυβο") από τα διερχόμενα αυτοκίνητα.

• ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ
  • Η ΑΣΚΗΣΗ ΤΟΥ ΜΗΝΑ

askisis

"Η άσκηση του μήνα" είναι μια νέα δραστηριότητα στην ιστοσελίδα του σχολείου μας (πρόταση των μαθητών του Γ4 σχ. έτους 2014-15 και της κ. Μαντατζή). Μαθητές ή και εκπαιδευτικοί μπορούν να προτείνουν για κάθε μήνα μία άσκηση σε όποιο γνωστικό αντικείμενο επιθυμούν π.χ. μαθηματικά, φυσική, πληροφορική κ.λ.π.

Όποιος μαθητής επιθυμεί, μπορεί να αποδεχτεί την πρόσκληση-πρόκληση και μέχρι το τέλος του μήνα να στείλει την απάντηση στο e-mail 6lk6lk@gmail.com, σε επισυναπτόμενο pdf αρχείο.

Στην αρχή του επόμενου μήνα θα ανακοινώνoνται η λύση και οι λύτες.

• Erasmus+/eTwinning