syneg2

Δ/νση Δ/θμιας Εκπ/σης Καβάλας

6ο ΓΕΛ Καβάλας

Οι παραπάνω φορείς συμφώνησαν
τη συνεργασία τους στους τομείς
της Εκπαίδευσης και της Σεισμολογίας

Γενική πρόθεση είναι η ανάπτυξη της συνεργασίας και η προώθηση της ανταλλαγής τεχνογνωσίας στους τομείς της Εκπαίδευσης και της Σεισμολογίας καθώς και η ενδυνάμωση πολυμερών-διεπιστημονικών σχέσεων.

Η Συμφωνία Πλαισίου Συνεργασίας εξειδικεύεται στα εξής αντικείμενα:

• Υλοποίηση Ενημερωτικών παρουσιάσεων ή/και Ημερίδων σε ομάδες μαθητών ή καθηγητών σε θέματα Σεισμολογίας και ευαισθητοποίησης του πληθυσμού έναντι του φαινομένου του σεισμού καθώς και με περιεχόμενο επαγγελματικού προσανατολισμού.
  • Υλοποίηση εκπ/κων επισκέψεων σε χώρους με γεωλογικό-σεισμοτεκτονικό ενδιαφέρον.
  • Δανεισμός σεσμολογικών οργάνων για έκθεση και άλλους εκπ/κούς σκοπούς.
  • Υποστήριξη εργασιών μαθητών με αντικείμενο τη σεισμολογία και την τεχνολογία των σεισμογραφικών οργάνων, κατανόηση της διαδικασίας γένεσης των σεισμών και διάδοσης των σεισμικών κυμάτων, ερμηνεία και κατανόηση των βλαβών σε κατασκευές.
  • Ένταξη αυτών των δραστηριοτήτων στην ιστοσελίδα του Σχολείου.
  • Αναζήτηση χρηματοδότησης μέσω κοινών προτάσεων σε προκηρύξεις Εθνικών και Ευρωπαϊκών προγραμμάτων εκπ/κού περιεχομένου.

Η παρούσα Συμφωνία Πλαισίου Συνεργασίας έχει 3ετή διάρκεια.

Καβάλα, 14/11/2012

Σεισμική Δραστηριότητα στην Καβάλα σε πραγματικό χρόνο (Σταθμός δασαρχείου)

Σεισμική Δραστηριότητα στη Θάσο σε πραγματικό χρόνο (Σταθμός Θάσου)

Σημείωση: Ο σταθμός Θάσου βρίσκεται δίπλα σε δρόμο και κατά την δειάρκεια της ημέρας καταγράφει δονήσεις ("θόρυβο") από τα διερχόμενα αυτοκίνητα.

Φίλτρο Τίτλου     Προβολή #
# Τίτλος άρθρου Ημερομηνία Αρθρογράφος Προβολές
1 Άσκηση σεισμού στο σχολείο μας Τρίτη, 15 Οκτώβριος 2013 Κουκούδης Βασίλης 1342
2 Σεισμός αισθητός στην Καβάλα στις 15.02.2013 Παρασκευή, 15 Φεβρουάριος 2013 Κουκούδης Βασίλης 1560