2η Μπιενάλε Αστικής και Αρχιτεκτονικής Αποκατάστασης (23-26 Οκτωβρίου 2013) Εκτύπωση
ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ - ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΑ ΔΡΩΜΕΝΑ
Συντάχθηκε απο τον/την Κουκούδης Βασίλης
Πέμπτη, 24 Οκτώβριος 2013 18:59

poster-brau-kaval-2013

Τη «2η Μπιενάλε Αστικής και Αρχιτεκτονικής Αποκατάστασης ? Biennale del Restauro Architettonico & Urbano -BRAU2» φιλοξενούν από σήμερα Τετάρτη 23 Οκτωβρίου, στην Καβάλα, ο Δήμος  της πόλης και η Δημοτική Κοινωφελής Επιχείρηση «ΔΗΜΩΦΕΛΕΙΑ».

Βασικός στόχος της διοργάνωσης  που θα ολοκληρωθεί το Σάββατο 26 Οκτωβρίου,  είναι η ανάδειξη, η προστασία και η προώθηση της αρχιτεκτονικής πολιτιστικής κληρονομιάς της Καβάλας, η αναδιοργάνωση των αστικών της χώρων και η ενεργοποίηση, μέσω σύγχρονων δράσεων, των κατοίκων της.

Η Μπιενάλε πραγματοποιείται υπό την αιγίδα της CICOP (Confederation of the International Centers for the Conservation of Architectural Heritage) Ιταλίας, του Ελληνικού και του Ιταλικού Υπουργείου Πολιτισμού καθώς και των διεθνών οργανισμών για την προστασία της πολιτιστικής κληρονομιάς ICOMOS, ICCROM και UNESCO.

Περιλαμβάνει εκθέσεις και διαλέξεις για τη σύγκριση και επαλήθευση, σε παγκόσμια κλίμακα, των έργων αποκατάστασης, αστικές παρεμβάσεις σε δημόσιους χώρους, μουσικές εκδηλώσεις και συμμετοχικά εργαστήρια. Ειδικότερα, στοχεύει στο να συνθέσει τα αποτελέσματα της προσεκτικής ανάλυσης όλων των παραμέτρων, πολιτισμικών, κοινωνικών, οικονομικών, τεχνολογικών, που επηρεάζουν τις στρατηγικές παρέμβασης για τη διατήρηση της πολιτιστικής κληρονομιάς.

Επίσης θα λειτουργήσει ως δίαυλος ανταλλαγής ιδεών αλλά και ως εργαστήρι εφαρμογής πρακτικών για την προώθηση συστημάτων πληροφορίας ολοκληρωμένων παρεμβάσεων που αποτελεί και ένα υψηλό διεπιστημονικό όραμα .

Οι πόλεις που συμμετέχουν στην δεύτερη διοργάνωση της Μπιενάλε είναι : Taranto-Brindisi (Ιταλία), Θεσσαλονίκη-Ιωάννινα-Καβάλα (Ελλάδα) και Αδριανούπολη-Κωνσταντινούπολη (Τουρκία).

Στην Καβάλα, οι εκθέσεις θα φιλοξενηθούν στη Δημοτική Καπναποθήκη στην πλατεία Καπνεργάτη, το Εμπορικό Κέντρο Σκιπετάρη στην οδό Μ. Αλεξάνδρου, την Παλιά Μουσική στην οδό Ανθεμίου, στο ξενοδοχείο Ιμαρέτ στην οδό Θ. Πουλίδου και στο σπίτι του Μεχμέτ Αλή στην ομώνυμη πλατεία στην συνοικία της Παναγίας. Οι εκθέσεις επικεντρώνονται σε τέσσερις θεματικές ενότητες.

Α.Μόνιμη συντήρηση μικρών ιστορικών πόλεων

Β. Αποκατάσταση των μνημειακών συγκροτημάτων

Γ. Στρατηγικές Ανάκτησης Εγκαταλελειμμένων Κτιρίων σε Αστικές και Περιαστικές Περιοχές, «Βιομηχανική Αρχαιολογία».

Δ. Επεμβάσεις στη μοντέρνα αρχιτεκτονική κληρονομιά

Η Καβάλα συμμετέχει με τα παρακάτω έργα:
1. Χώρος πολιτισμού «Παλιά Μουσική» στην Παναγία
(στην Παλιά Μουσική και στη Δημοτική Καπναποθήκη)
2. Αποκατάσταση των κτιρίων της Ακρόπολης Καβάλας
(στην Παλιά Μουσική και στη Δημοτική Καπναποθήκη)
3. Μεγάλη Λέσχη
4. Μεντρεσές του Χατζή Αλή Πασά στην οδό Κολοκοτρώνη
5. Χώρος πολιτισμού στην οδό Λ. Κατσώνη στην πλατεία Νικοτσάρα
6. Εμπορικό Κέντρο Σκιπετάρη
7. Ιμαρέτ
(στο Ιμαρέτ και στη Δημοτική Καπναποθήκη)