32ος Πανελλήνιος Διαγωνισμός Γραπτών και Καλλιτεχνικών Εργασιών της Ευρωπαϊκής Ημέρας Σχολείων (Ε.Η.Σ.) Εκτύπωση
ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ
Συντάχθηκε απο τον/την Κουκούδης Βασίλης
Τρίτη, 05 Μάρτιος 2013 08:41

Σας γνωρίζουμε ότι η Ευρωπαϊκή Ένωση Εκπαιδευτικών διοργανώνει τον 32° Πανελλήνιο Διαγωνισμό {59oς Πανευρωπαϊκός} Γραπτών καιeu Καλλιτεχνικών Εργασιών της Ευρωπαϊκής Ημέρας Σχολείων με γενικό θέμα:

«O Ευρωπαίος Πολίτης».

Ο διαγωνισμός απευθύνεται σε μαθητές Δημοτικού (Ε' και ΣΓ τάξης), Γυμνασίου, ΓΕ.Λ,ΕΠΑ.Λ και ΕΠΑ. Σ. Η συμμετοχή των μαθητών είναι προαιρετική και οι εργασίες θα γίνουν εκτός ωρών λειτουργίας του σχολείου.

Τα επιμέρους θέματα για κάθε βαθμίδα είναι τα εξής:

Α. ΔΗΜΟTIΚΟ ( Ε' & ΣT τάξη)

α. ΓΡΑΠΤΗ ΕΡΓΑΣΙΑ
«Το 2013 έχει οριστεί από το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο ως Έτος του Πολίτη. Εσύ είσαι ένα παιδί που ζει σε μια ευρωπαϊκή χώρα. Τι θα ήθελες να πεις στους μεγαλύτερους από σένα σχετικά με τα δικαιώματα των παιδιών της Ευρώπης;»
Γράψε ένα δικό σου κείμενο απαντώντας στο ερώτημα και σχολιάζοντάς το.

β. ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ
«Με βάση το παραπάνω κείμενο να κάνεις μια δική σου αφίσα, ζωγραφιά, σύνθεση κ.λ.π. που να το εκφράζει».

Β. ΓΥΜΝΑΣΙΟ

α. ΓΡΑΠΤΗ ΕΡΓΑΣΙΑ
«Το 2013 έχει ορισθεί από την Ευρωπαϊκή Ένωση ως Έτος του Πολίτη. Θα πρέπει όλοι μας να ενημερωθούμε σχετικά με τα δικαιώματα των Ευρωπαίων Πολιτών».
Σε ένα κείμενο τριών - τεσσάρων παραγράφων (περίπου 400 λέξεις) να γράψετε αν γνωρίζετε ποια είναι τα δικαιώματα αυτά και ποια επίσης θα θέλατε ακόμη να συμπεριληφθούν. Το κείμενό σας θα είναι ομιλία σε εκδήλωση του σχολείου σας.

β. ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ
«Με βάση το παραπάνω κείμενο να κάνετε μια αφίσα, ζωγραφιά, σύνθεση κ.λ.π. που να το εκφράζει».

Γ. ΓΕ.Λ-ΕΠΑ.Λ-ΕΠΑ.Σ

α. ΓΡΑΠΤΗ ΕΡΓΑΣΙΑ
«Το 2013 έχει ορισθεί από την Ευρωπαϊκή Ένωση ως Έτος του Πολίτη. Είναι μια καλή αφορμή να προβληματιστούμε όλοι μας πάνω στη συμμετοχή του Ευρωπαίου Πολίτη στα κέντρα λήψεως των αποφάσεων. Ηλικιακά είστε πολύ κοντά στο να συμμετέχετε στις αποφάσεις που αφορούν τους πολίτες της Ευρώπης μέσω των Ευρωεκλογών του 2014.
Γνωρίζετε ποια είναι τα δικαιώματα του Ευρωπαίου Πολίτη; Παράλληλα ποια πιστεύετε ότι θα έπρεπε να συμπεριλαμβάνονται σε αυτά;»
Γράψτε μια εισήγηση 500 περίπου λέξεων, η οποία θα απευθύνεται σε συμμαθητές σας με αφορμή εκδήλωση του σχολείου σας για τη συγκεκριμένη επέτειο.

OPOI ΤΟΥ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ

Οι διαγωνιζόμενοι επιλέγουν μόνο ένα θέμα (γραπτό ή καλλιτεχνικό, της σχολικής βαθμίδας στην οποία ανήκουν)

Σε κάθε εργασία πρέπει να αναγράφονται απαραίτητα με κεφαλαία γράμματα:
α) Επώνυμο & όνομα του μαθητή
β) Όνομα πατέρα & μητέρας (και το πατρικό της επώνυμο)
γ} Χρονολογία γέννησης και τάξη μαθητή
δ) Σχολείο, ταχυδρομική διεύθυνση σχολείου, τηλέφωνο - φαξ & e-mail
ε) Διεύθυνση κατοικίας, τηλέφωνο - φαξ
στ) Πιστοποιήσεις γνώσης ξένων γλωσσών (για τους μαθητές Λυκείου)

Τα ανωτέρω στοιχεία αναγράφονται στο πάνω αριστερό τμήμα της κόλλας Α4 των γραπτών εργασιών ή στο πίσω μέρος των καλλιτεχνικών εργασιών. Ο τίτλος των καλλιτεχνικών έργων ανανράφεται στο μπροστινό μέρος.

Έργο, στο οποίο δε θα αναγράφονται τα παραπάνω στοιχεία, δε θα είναι δυνατόν να αξιολογηθεί.
? Οι γραπτές εργασίες πρέπει να είναι χειρόγραφες, σε κόλλες Α4, που θα συρραφούν.
? Οι καλλιτεχνικές εργασίες (ζωγραφικής) να είναι πίνακες σε χοντρό χαρτί σχεδίου ή μουσαμά περίπου Α4.
? Οι διαγωνιζόμενοι επιτρέπεται να αντλήσουν πληροφορίες από διάφορες πηγές, τις οποίες οφείλουν να αναφέρουν στη βιβλιογραφία.

ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΔΙΕΞΑΓΩΓΗΣ ΤΟΥ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ

Οι Διευθυντές των σχολείων, αφού συγκεντρώσουν τις εργασίες, θα τις αποστείλουν μέχρι 30 Μαϊου 2013 με διαβιβαστικό έγγραφο, όπου θα εμφανίζονται όλα τα στοιχεία του Σχολείου {Διεύθυνση, Τηλέφωνα, φαξ και email) και τα ονοματεπώνυμα των μαθητών που συμμετέχουν, στα Γραφεία της Ευρωπαϊκής Ένωσης Εκπαιδευτικών στη διεύθυνση:

ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΕΝΩΣΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ
ΖΑΛΟΓΓΟΥ 10 Α
106 78 ΑΘΗΝΑ (Υπόψη κ. Χρ. Κολλόκα)
ή
Στρ. Καραϊσκάκη 10
12461 Χαϊδάρι (Υπόψη κ. Π. Καραδήμα)

ΒΡΑΒΕΥΣΗ

Βραβεία θα απονεμηθούν από την Ελληνική Εθνική Επιτροπή της Ευρωπαϊκής Ημέρας Σχολείων σε 100 περίπου διακριθέντες μαθητές όλων των βαθμίδων σε ειδική τελετή, που θα πραγματοποιηθεί στην Αθήνα.

Οι μαθητές που θα διακριθούν θα κληθούν να παρευρεθούν στην τελετή βράβευσης, με έξοδα που θα βαρύνουν τους ίδιους.

? Δέκα (10) μαθητές Λυκείου από τους βραβευμένους θα έχουν τη δυνατότητα να φιλοξενηθούν σε χώρους του Συμβουλίου της Ευρώπης, για να συμμετάσχουν σε συναντήσεις νέων, που έχουν αντίστοιχα βραβευτεί στη χώρα τους. Η επιλογή τους θα γίνει κατά αξιολογική σειρά και εφόσον διαθέτουν πιστοποίηση γνώσης Αγγλικής ή Γαλλικής ή Γερμανικής γλώσσας.

Τα αποτελέσματα του Διαγωνισμού θα ανακοινωθούν μέσω του ηλεκτρονικού ταχυδρομείου στα σχολεία, που συμμετείχαν στο διαγωνισμό.

Για περισσότερες πληροφορίες οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να απευθύνονται στα τηλέφωνα 210-3813229 και 211-7208363 της Ευρωπαϊκής Ένωσης Εκπαιδευτικών.

Ο ΓΕΝΙΚΟΣ ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ

ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΚΥΡΙΑΖΗΣ