'Οχι Βία στο Σχολείο Εκτύπωση
Συντάχθηκε απο τον/την Εμμανουηλίδης Δανιήλ
Παρασκευή, 01 Μάρτιος 2013 13:29

svia

Η 6η Μαρτίου καθιερώθηκε σαν Πανελλήνια Ημέρα κατά της Βίας στο Σχολείο.

Η ημέρα αυτή αποτελεί μια αφορμή για εκπαιδευτικούς, μαθητές και γονείς των σχολείων όλης της χώρας να ευαισθητοποηθούν και να ανταλλάξουν σκέψεις, πληροφορίες, ερεθίσματα και ιδέες για την πρόληψη και αντιμετώπιση της σχολικής βίας που εκδηλώνεται μεταξύ μαθητών και να σχεδιάσουν και υλοποιήσουν μακροχρόνια προγράμματα πρόληψης και αντιμετώπισης.

Οι παρακάτω σύνδεσμοι απευθύνονται σε μαθητές, εκπαιδευτικούς και γονείς και ενημερώνουν για τα είδη της σχολικής βίας καθώς και τρόπους και δράσεις αντιμετώπισής της.

Πανελλαδική επιστημονική έρευνα για την
                πρόληψη της Σχολικής Βίας και του Εκφοβισμού

Στο πλαίσιο των δράσεων του Παρατηρητηρίου για την πρόληψη της Σχολικής Βίας  και του Εκφοβισμού,  ένας από τους βασικούς άξονες της πολιτικής του Υ.ΠΑΙ.Θ.Π.Α.  είναι η διενέργεια σχετικής Πανελλαδικής επιστημονικής έρευνας που απευθύνεται στους μαθητές των Γυμνασίων και Λυκείων της Επικράτειας.

Είναι ιδιαιτέρως σημαντική η συμμετοχή των σχολικών μονάδων  στη διεξαγωγή αυτής της έρευνας και εξίσου σημαντική η ενεργοποίηση της εκπαιδευτικής κοινότητας, ώστε να αποτυπωθεί με σαφήνεια για πρώτη φορά, σε Πανελλαδικό επίπεδο, το εύρος του φαινομένου. Σκοπός της έρευνας είναι να συγκροτηθεί το πρωτογενές υλικό καταγραφής και μελέτης, ώστε οι δράσεις για την πρόληψη  να καταστούν βασικό στοιχείο της εκπαιδευτικής διαδικασίας.

Το ερωτηματολόγιο της έρευνας μπορείτε να το βρείτε εδώ.

ΑΦΙΣΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΟΓΟΣ ΒΙΒΛΙΩΝ ΓΙΑ ΤΗ ΒΙΑ:

viavivlia

Τελευταία Ενημέρωση στις Δευτέρα, 13 Μάρτιος 2017 18:30