5ος Πανελλήνιος Μαθητικός Λογοτεχνικός Διαγωνισμός Εκτύπωση

Ο Μορφωτικός όμιλος Πετρούπολης προκηρύσσει τον
5ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Ποίησης ? Διηγήματος

Όροι συμμετοχής

1. Δικαίωμα συμμετοχής έχουν οι μαθητές και οι μαθήτριες των Ελληνικών σχολείων Β΄ βάθμιας εκπαίδευσης

2. Η συμμετοχή λαμβάνει χώρα με ένα μόνο έργο (διήγημα ή ποίημα). Το θέμα είναι ελεύθερο.

3. Τα διηγήματα θα είναι μέχρι 1000 λέξεις και τα ποιήματα μέχρι 30 στίχους.

4. Απαραιτήτως τα έργα θα έχουν τίτλο και θα είναι δακτυλογραφημένα. Είναι επιθυμητή η αποστολή και σε ηλεκτρονική μορφή (CD κ.λπ.) μαζί με την έντυπη για διευκόλυνση της δημοσίευσης τους.

5. Απαραιτήτως στην αρχή του κάθε έργου και στα τρία αντίτυπα και πριν το τίτλο θα αναγράφεται το ονοματεπώνυμο διεύθυνση και το τηλέφωνο επικοινωνίας του μαθητή καθώς και η σχολική μονάδα με πλήρη διεύθυνση και το τηλέφωνο της.

6. Τα έργα θα συγκεντρωθούν και θα σταλούν μέσω των σχολικών μονάδων ή και μεμονωμένα σε 3 αντίτυπα στον : Δημήτρη Βαρβαρήγο Κερασοβου 51, Τ.Κ. 13231, Πετρούπολη.

7. Καταλυτική ημερομηνία αποστολής των έργων (σφραγίδα ταχυδρομείου) είναι η 28η Φεβρουαρίου 2013.

8. Οι απονομές θα γίνουν στις 31 Μαρτίου του 2013, στις 10:30 το πρωί στο Πολιτιστικό Κέντρο Πετρούπολης, Εθνικής Αντίστασης 61

9. Τα βραβεία και οι έπαινοι των διακριθέντων που δε θα παραβρεθούν στην τελετή βράβευσης θα σταλούν στις σχολικές μονάδες για απονομή.
10. Στους διαγωνιζόμενους που θα παρευρεθούν στην επίσημη απονομή θα δοθούν τιμητικοί έπαινοι συμμετοχής και βιβλία. Για το λόγο αυτό θα πρέπει να δηλώσουν 10 ημέρες πριν την πρόθεση τους ότι θα παρευρίσκονται στις απονομές.

11. Ο Μορφωτικός Όμιλος έχει το δικαίωμα δημοσίευσης των έργων στην εφήμερίδα Μορφωτικός της Πετρούπολης για μη κερδοσκοπικούς σκοπούς.

12. Από φέτος στα σχέδια μας είναι τα διακριθέντα έργα να κυκλοφορήσουν σε ομαδικό τόμο. Το κόστος που θα αναλογεί στον καθένα απορρέει από την ποσότητα των συμμετοχών κι αυτό θα το γνωρίσουμε κι εμείς από τις δηλώσεις των ενδιαφερομένων.

12. Πρόσθετες πληροφορίες και διευκρινήσεις δίνονται στα τηλέφωνα
α) 210 5021932 & 6944911275 κα Σιούτη Έλενα