Μαθητικός Διαγωνισμός Μετάφρασης για σχολεία: Juvenes Translatores Εκτύπωση
Συντάχθηκε απο τον/την Εμμανουηλίδης Δανιήλ
Τρίτη, 16 Οκτώβριος 2012 19:58

jt 11a

Ο διαγωνισμός Juvenes Translatores, σχεδιάστηκε για να προσφέρει σε 17χρονους (που γεννήθηκαν το 1995) μαθητές από σχολεία όλης της Ευρώπης μία πρώτης τάξεως εμπειρία του πώς είναι να είναι κανείς μεταφραστής. Στους μαθητές θα δοθεί η ευκαιρία να συμμετάσχουν σε διαγωνισμό μετάφρασης, ο οποίος θα διεξαχθεί την ίδια μέρα σε όλες τις χώρες της ΕΕ: στις 27 Νοεμβρίου 2012.

Οι μαθητές θα έχουν τη δυνατότητα ν' αποφασίσουν ποια από τις επίσημες γλώσσες της Ευρωπαϊκής Ένωσης θέλουν να μεταφράσουν από και προς.

Στην ιστοσελίδα του διαγωνισμού Juvenes Translatores και κατά την περίοδο εγγραφών 1η Σεπτεμβρίου - 20 Οκτωβρίου- καλούνται να δηλώσουν συμμετοχή σχολεία απ΄ όλη την Ευρώπη. Όλες οι πληροφορίες είναι διαθέσιμες στο:

Τελευταία Ενημέρωση στις Τρίτη, 16 Οκτώβριος 2012 20:03