Εργαστήριο Χημείας Εκτύπωση
Please update your Flash Player to view content.

Η αίθουσα των εργαστηρίων Χημείας είναι σχεδιασμένη από τη μία πλευρά της με τριάντα θέσεις διδασκαλίας για τη διδασκαλία της θεωρίας της Χημείας και από την άλλη πλευρά είναι εξοπλισμένη με την πλέον σύγχρονη εργαστηριακή υποδομή, εξασφαλίζοντας άριστες και ασφαλείς συνθήκες εργασίας για τους μαθητές. Περιφερειακά φέρει ντουλαπάκια για κάθε μαθητή για την αποθήκευση των οργάνων για τις εργαστηριακές τους ασκήσεις και διαταγμένα υποστηρικτικά όργανα ανάλυσης τα οποία είναι τεχνολογικά μεγάλης ακριβείας και ευαισθησίας, όπως ζυγοί αναλυτικοί και ακριβείας, συσκευές μέτρησης pH , φούρνοι ξήρανσης, συσκευή απιονισμού νερού, αναδευτήρες, καθώς και απαγωγός αερίων για την εκτέλεση ανάλογων πειραμάτων, κλπ. Στο κέντρο υπάρχουν τριάντα εργαστηριακές θέσεις για τη διεξαγωγή των πειραμάτων με παροχή ηλεκτρικού ρεύματος και νερού ύδρευσης. Επίσης, σε παράπλευρο χώρο υπάρχει παρασκευαστήριο για την προετοιμασία των αντιδραστηρίων, στον οποίο λειτουργούν βοηθητικές συσκευές.

Ο υπεύθυνος Εργαστηρίου

Μανώλης Κώστας