Εργαστήριο Φυσικής Εκτύπωση
Please update your Flash Player to view content.

Είναι ένας χώρος αποτελούμενος από δύο ανεξάρτητα μέρη που επικοινωνούν μεταξύ τους. Το ένα μέρος το μικρότερο είναι αποθήκη-εκθετήριο οργάνων και συσκευών με ένα μεγάλο τραπέζι εργασίας στη μέση. Το δεύτερο μέρος είναι αίθουσα διδασκαλίας της Φυσικής, επίδειξης οργάνων και διεξαγωγής πειραμάτων. Αντί θρανίων έχει 14 τραπέζια εργασίας μαθητών και ένα πολύ μεγάλο τραπέζι εργασίας και επίδειξης για τον καθηγητή. Στην αίθουσα υπάρχουν πίνακες (κιμωλίας-μαρκαδόρου), διαφανοσκόπιο, οθόνη προβολής, Η|Υ, βιντεοπροβολέας και μία πλούσια βιβλιοθήκη με βιβλία κυρίως φυσικών επιστημών και μαθηματικών.

Το εργαστήριο φυσικής διαθέτει όλα τα όργανα που είχαν δοθεί στα Ενιαία Πολυκλαδικά Λύκεια και στα Λύκεια που ακολούθησαν το πρόγραμμα της Πειραματικής Φυσικής (PSSC) και προφανώς αυτά που δόθηκαν τα τελευταία χρόνια στα Γενικά Λύκεια της χώρας.

Ο εξαιρετικός φωτισμός - αερισμός του χώρου και η γενική του εικόνα εμπνέει για την ενασχόληση με την Φυσική επιστήμη.

Ο υπεύθυνος Εργαστηρίου Φυσικής

Παντελής Γιαννόπουλος Φυσικός