Προβλήματα με proxy server και Browsers Εκτύπωση
Συντάχθηκε απο τον/την Κουκούδης Βασίλης
Κυριακή, 19 Αύγουστος 2012 15:07

Όπως είναι γνωστό η εμφάνιση αλλά και η λειτουργικότητα μιας ιστοσελίδας παρουσιάζει μικρά σημεία διαφοράς όχι μόνο ανάλογα με τον φυλλομετρητή (browser) που την εμφανίζει, αλλά πολλές φορές ανάλογα με την έκδοση του φυλλομετρητή.

Στη σελίδα αυτή θα σας ενημερώνουμε για τυχόν προβλήματα των δημοφιλέστερων φυλλομετρητών και θα σας προτείνουμε εκδόσεις  που απρόσκοπτα παρουσιάζουν την ιστοσελίδα μας όπως την σχεδιάσαμε. Θα την ενημερώνουμε άμα τη εμφανίσει νέων εκδόσεων.

ff

Έκδοση: 12.xx

O Firefox στην έκδοση 12.xx  δεν παρουσιάζει κανένα πρόβλημα και εμφανίζει την ιστοσελίδα όπως ακριβώς την σχεδιάσαμε.

Επίσης στις μεταγενέστερες έκδοσεις

Έκδοση 14.xx, 15.xx , 17.01 έως 51.xx

δεν παρουσιάζει κανένα πρόβλημα.

chrome

Έκδοση 21.xx έως και 56.xx

O Chrome στην έκδοση 21.xx   δεν παρουσιάζει κανένα ιδιάιτερο πρόβλημα και εμφανίζει την ιστοσελίδα όπως ακριβώς την σχεδιάσαμε.
Επιπλέον στον Chrome 56.xx διαπιστώσαμε την ταχύτερη εκτέλεση.

Το μόνο αξιοσημείωτο είναι ότι τις εφαρμογές java (που υπάρχουν αρκετές ειδικά στο Εκπαιδευτικό Υλικό) δεν τις εκτελεί αυτόματα αλλά αφού τις κάνει download πρέπει ο χρήτης να εξαναγκάσει την εκτέλεσή τους.

ie

Έκδοση 9.xx

Ο Internet Explorer στην έκδοση 9.xx παρουσιάζει το εξής πρόβλημα: Στα μενού "Ιστορία του σχολείου μας" , "Σχολείο και Υποδομές", "Εργαστήριο Φυσικών Επιστημών", "Εργαστήριο Φυσικής", "Εργαστήριο Χημείας" και " Βιβλιοθήκη", υπάρχει ένθεμα που κάνει αυτόματη περιήγηση με εικόνες από τους αντίστοιχους χώρους. Οι εικόνες αυτές είναι φυσικά διαφορετικές στο κάθε μενού. Στην έκδοση 9.xx του Ι.Ε., αν ο χρήστης επιλέξει πρώτα ένα απο τα παραπάνω μενού θα δει σωστά την αντίστοιχη περιήγηση, αν όμως στη συνέχεια επισκευθεί τα υπόλοιπα τότε οι φωτογραφίες δεν θα ανανεωθούν και θα εξακολουθεί να βλέπει τις φωτογραφίες του πρώτου μενού που επέλεξε.

Έκδοση 11.xx

Τα ανωτέρω προβλήματα δεν υπάρχουν στην εκδοση 11.xx

microsoft-edge

Έκδοση: 38.xx

O Edge  στην έκδοση 38.xx  δεν παρουσιάζει κανένα πρόβλημα και εμφανίζει την ιστοσελίδα όπως ακριβώς την σχεδιάσαμε.

opera

Έκδοση 14.xx

Η Opera στην έκδοση 12.xx παρουσιάζει τα προβλήματα που προαναφέρθηκαν στην έκδοση 9.xx του Ι.Ε.

Έκδοση 43.xx

Τα ανωτέρω προβλήματα δεν υπάρχουν στην εκδοση 43.xx

Επίσης μερικές φορές η σελίδα δεν "φορτώνει" και εμφανίζει το μήνυμα:

serv

ή

Proxy Error

The proxy server received an invalid response from an upstream server.
The proxy server could not handle the request GET /.

Reason: Error reading from remote server

Το πρόβλημα εστιάζεται στον proxy server του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου sch.gr που φιλοξενεί την ιστοσελίδα μας.
Δυστυχώς ούτε εμείς ούτε εσείς μπορούμε να κάνουμε κάτι γιαυτό.
Πάντως όποτε παρουσιάζεται το πρόβλημα, αν επιμείνετε, συνήθως η σελίδα "φορτώνει" μετά από  δυο τρεις ανανεώσεις.

Εμείς θα συνεχίσουμε να ελέγχουμε την ιστοσελίδα μας με διάφορες εκδόσεις των φυλλομετρητών και θα γράφουμε εδώ τις παρατηρήσεις μας.

Αν όμως έχετε εντοπίσει κι εσείς κάποιο πρόβλημα που δεν αναφέρεται εδώ, παρακαλούμε να μας το αναφέρετε (Επιδή τα λάθι είνε ανθρώποινα), γράφοντας (στα ελληνικά): τον φυλλομετρητή και την έκδοση που χρησιμοποιήσατε καθώς και το πρόβλημα που παρατηρήσατε.

Τέλος μερικές φορές παρουσιάζει πρόβλημα το URL: http://6lk.mysch.gr/  και εμφανίζει την σελίδα που βλέπετε παρακάτω. Στις περιπτώσεις αυτές μπορείτε να επισκευθείτε την ιστοσελίδα μας από το URL:http://6lyk-kaval.kav.sch.gr/ που συνεχίζει να λειτουργεί κανονικά.

SUN

Σας ευχαριστούμε εκ των προτέρων για τη συνεισφορά σας.

Τελευταία Ενημέρωση στις Κυριακή, 26 Φεβρουάριος 2017 21:18