Βιβλιοθήκη Εκτύπωση
Please update your Flash Player to view content.

Η βιβλιοθήκη του σχολείου μας υλοποιήθηκε στα  πλαίσια του ΕΠΕΑΕΚ Ι, και συγκεκριμένα στο έργο «ΣΑΜΟΘΡΑΚΗ - Ανάπτυξη της εφαρμογής Σχολικών Βιβλιοθηκών στους Νομούς Δράμας, Καβάλας, Ξάνθης και Ροδόπης» το οποίο  ανέλαβε  το Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης .
Διαθέτει 4487 τίτλους έντυπου κυρίως αλλά και ηλεκτρονικού υλικού  οι οποίοι κατανέμονται σε 10 βασικές κατηγορίες ως εξής:

pososto titlon

Η λειτουργία της ξεκίνησε το 2001 και μέχρι σήμερα είναι  αναπόσπαστο μέρος της εκπαιδευτικής διαδικασίας συμβάλλοντας  στην καλλιέργεια και στην ανάπτυξη δεξιοτήτων αλφαβητισμού, εντοπισμού και αξιολόγησης της πληροφορίας, στην εφαρμοσμένη εξοικείωση με τις νέες τεχνολογίες πληροφόρησης   και στην υποστήριξη της διδασκαλίας και της διαδικασίας μάθησης. Οι υπηρεσίες αυτές αφορούν στην:
? Υποστήριξη των εκπαιδευτικών στόχων του αναλυτικού προγράμματος.
? Ανάπτυξη στους μαθητές της συνήθειας και της ευχαρίστησης για το διάβασμα, τη γνώση και τη δια βίου χρήση βιβλιοθήκης.
? Ανάπτυξη δεξιοτήτων εντοπισμού, αξιολόγησης και χρήσης της πληροφορίας ανεξαρτήτως τύπου υλικού και μέσου πληροφόρησης.
? Εξοικείωση με τις νέες τεχνολογίες και τα ηλεκτρονικά μέσα πληροφόρησης.
? Πρόσβαση σε τοπικά, εθνικά και διεθνή δίκτυα, πηγές και κέντρα πληροφόρησης.
? Οργάνωση πολιτιστικών και εκπαιδευτικών δραστηριοτήτων.
? Συνεργασία με μαθητές, καθηγητές, διεύθυνση, τοπική κοινότητα και άλλες βιβλιοθήκες.
? Προώθηση του διαβάσματος, της συλλογής και των υπηρεσιών της βιβλιοθήκης σε όλη τη σχολική κοινότητα

Η υπεύθυνη της βιβλιοθήκης

Ελένη Ξυλινάκη