Ελληνική Γλώσσα: Γλωσσική άσκηση για όλες τις τάξεις του Λυκείου "Το ρήμα ?γω" Εκτύπωση
Εκπαιδευτικό Υλικό - Γλωσσικές Επιστήμες (linguistics) (Α'&Β'&Γ')
Πέμπτη, 22 Μάρτιος 2012 18:36

Το ρήμα ?γω, ένας στενός συγγενής του σχολείου!

Ένα ρήμα που συχνά απαντάμε στην αρχαιοελληνική Γραμματεία, είναι το ρήμα ?γω=οδηγώ, φέρω. Στα αρχαία ελληνικά χρησιμοποιείται και με άλλες σημασίες ανάλογα με τα συμφραζόμενα, αλλά και στη νεοελληνική γλώσσα χρησιμοποιούμε πολλά παράγωγά του ,απλά και σύνθετα, ιδιαίτερα στο χώρο του σχολείου! Κι αυτό γιατί το σχολείο είναι ο κατεξοχήν χώρος αγωγής, καθώς οι εκπαιδευτικοί αγωνίζονται και αγωνιούν για τη σωστή διαπαιδαγώγηση των παιδιών. Είναι όμως ανάγκη να συμπράξουν όλοι προς αυτήν την κατεύθυνση, παιδαγωγοί και μαθητές, ώστε να καταστούν «καλοί αγωγοί» της παιδείας. Γιατί η παιδεία είναι αυτή που μπορεί να εγγυηθεί τη διαμόρφωση μιας ολοκληρωμένης προσωπικότητας, που δεν άγεται και φέρεται από κανέναν.

Συμπληρώστε λοιπόν τα κενά στις παρακάτω φράσεις, με λέξεις παράγωγες από το ρήμα ?γω και δείτε τις εικόνες που έχουν ένα βοηθητικό και αισθητικό ρόλο.

(Παρθεναγωγείο, άξονας, επείσακτος, εισαγωγή, λοχαγός, απαγωγή, άμαξα, προσαγωγή, εισακτέος, άγημα, εξαγωγή, στρατηγός, χορηγία, σύναξη, Παιδαγωγική, αγώ(γ)ι, ημιονηγός, υπάγομαι, άγρα, αγελαίος, αγώνας, επαγωγή, παρείσακτος.)

ΕΠΙΛΕΞΤΕ ΑΠΟ ΤΙΣ ΛΕΞΕΙΣ:

ΓΙΑ ΕΛΕΓΧΟ ΤΗΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗΣ ΣΑΣ, ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΤΕ ΤΟ ΔΕΙΚΤΗ ΤΟΥ ΠΟΝΤΙΚΙΟΥ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΗ ΕΙΚΟΝΑ

ΓΙΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΒΑΘΜΟ ΔΥΣΚΟΛΙΑΣ ΣΤΗΝ ΑΣΚΗΣΗ, ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΚΛΕΙΣΕΤΕ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΜΕ ΚΛΙΚ ΣΤΟ [Χ]

[X]

Η ταινία « Το μαντολίνο του ???. Κορέλι» γυρίστηκε στην Κεφαλλονιά.

new-1

Η παραλία του Μύρτου στην Κεφαλλονιά

Ο Αριστοτέλης κατατάσσει τις μέλισσες στα ????. ζώα εξαιτίας της στοιχειώδους κοινωνικής οργάνωσης που χαρακτηρίζει την κυψέλη.

new-2

Μινωικό χρυσό κόσμημα, που βρέθηκε στο Χρυσόλακο Μαλίων και εκτίθεται στο Αρχαιολογικό Μουσείο του Ηρακλείου

Οι δυνάμεις του ???? αιματοκύλισαν την Ευρώπη κατά το Β΄ Παγκόσμιο Πόλεμο.

new-3

Γλυπτή σύνθεση-Μνημείο Ολοκαυτώματος Καλαβρύτων

Μία από τις λειτουργίες της αθηναϊκής δημοκρατίας ήταν και η ????., που σχετιζόταν με την τέλεση των δραματικών αγώνων.

new-4

Μεταξοτυπία Γιώργου Μανουσάκη: ?Το μνημείο του Λυσικράτους?

Το Ομήρειο   ???????. της Σμύρνης ιδρύθηκε στα 1881 και φοίτησαν σ? αυτό κορίτσια εύπορων Ελλήνων αστών.

new-5

Το Ομήρειο της Σμύρνης

Η παροιμιώδης έκφραση « ο πέμπτος τροχός της ????» παραπέμπει σε κάποιον παράγοντα, ανθρώπινο ή μη, που δεν είναι υπολογίσιμος, που θεωρείται ανύπαρκτος

new-6

Μουσείο Ερμιτάζ στην Αγία Πετρούπολη

Η αύξηση του αριθμού των ?????. στα ελληνικά Πανεπιστήμια λειτούργησε εις βάρος της ποιότητας των σπουδών.

new-7

Το πρώτο ελληνικό Πανεπιστήμιο, που ιδρύθηκε στα 1837 και στεγάσθηκε στην οικία των αρχιτεκτόνων Κλεάνθη- Σάουμπερτ

Η παραγωγή και η ?????. είναι τρόποι ανάπτυξης μιας συλλογιστικής διαδικασίας.

new-8

Ο Αριστοτέλης, θεμελιωτής της Λογικής στη Σχολή των Αθηνών του Ραφαήλ

Ο Νίκος Καζαντζάκης, στην αυτοβιογραφία του, αναφέρεται με πικρό χιούμορ στη « Νέα ??????.» , που έφερε ο δάσκαλός του από την Αθήνα.

new-9

Ένα έξοχο αναγνωστικό, που προώθησε κατά την εκπαιδευτική μεταρρύθμιση του 1917-1918, η επαναστατική κυβέρνηση του Ελευθερίου Βενιζέλου

Είναι απαράδεκτο οι  ....????.. αγροτικών προϊόντων να είναι περισσότερες από τις    ???????. στη χώρα μας.

new-10

Πίνακας Θεόφιλου

Οι πρόσφυγες του 1922, τον πρώτο καιρό της παραμονής τους στην Ελλάδα, αντιμετωπίσθηκαν ως ????.. από τους γηγενείς πληθυσμούς.

new-11

Ψηφιδωτή παράσταση στο δήμο Ελευθερίου?Κορδελιού, στη Θεσσαλονίκη

Η ????? της Περσεφόνης από τον Πλούτωνα βύθισε στη λύπη τη μητέρα της Δήμητρα, που δεν άφησε τη γη να βλαστήσει, κατά τη μυθολογία μας.

new-12

"Η αρπαγή της Περσεφόνης". Τοιχογραφία από τους βασιλικούς τάφους της Βεργίνας

Ο Παπαδιαμάντης ένιωθε ????.. στην Αθήνα και συχνά νοσταλγούσε το αγαπημένο του νησί με τους απλούς του ανθρώπους.

new-13

Ο Παπαδιαμάντης στο καφενεδάκι της Δεξαμενής - Φωτογραφία Παύλου Νιρβάνα

Η Θεία Λειτουργία είναι η ευχαριστηριακή ?????.. των πιστών.

new-14

Βυζαντινός Ναός Τιμίου Σταυρού στα Δολιανά Τρικάλων

Στον πόλεμο του 1940, οι ????? βοήθησαν αποτελεσματικά το στρατό με τη μεταφορά πολεμοφοδίων, τροφίμων αλλά και τραυματιών.

new-15

Από τον πόλεμο του ?40

Η 1η Απριλίου είναι ημέρα μνήμης του εθνικοαπελευθερωτικού ????? των Κυπρίων ενάντια στους Άγγλους αποικιοκράτες.

new-16

Τα Φυλακισμένα Μνήματα

Το πάλαι ποτέ Υπουργείο Εμπορικής Ναυτιλίας έχει   ????   σ? ένα διευρυμένο Υπουργείο, που ονομάζεται Υπουργείο Ανάπτυξης, Ανταγωνιστικότητας και Ναυτιλίας.

new-17

Κων/νος Κανάρης Υπουργός Ναυτικών μετά τη μεταπολίτευση του 1843

Η παροιμία « Το   ???.. ξυπνάει τον αγωγιάτη» δηλώνει πως το κέρδος ενεργοποιεί περισσότερο τον κάθε επαγγελματία.

new-18

Εμπορικός δρόμος μεσαιωνικής πόλης - Μικρογραφία σε χειρόγραφο του 15ου αι.

Ο Γιώργος Σεφέρης χαρακτήρισε το   ??????.   Μακρυγιάννη ως τον σημαντικότερο πεζογράφο της νεοελληνικής λογοτεχνίας, μετά τον Παπαδιαμάντη.

new-19

Ο Μακρυγιάννης

Μόλις ο γυμναστής έδωσε το παράγγελμα να έλθουν οι μαθητές στη θέση της ???????, χτύπησε το κουδούνι για διάλειμμα.

new-20

Παράσταση αθλητών σε μελανόμορφο αγγείο

Κατά την επίσκεψη του Οικουμενικού Πατριάρχη στην Καβάλα, ένα στρατιωτικό ????..   του απέδωσε τιμές.

mgsx

Η Μεγάλη του Γένους Σχολή στο Φανάρι

Παραμονές των εκλογών, οι πολιτικοί επισκέπτονται και τα πιο μικρά χωριά προς ????   ψήφων.

new-22

Ο Χαρίλαος Τρικούπης σε προεκλογική συγκέντρωση

Δείτε επίσης: Το ρήμα "α?ρω", το ρήμα "?ρχω", το ρήμα "?ρ?",το ρήμα "λανθάνω" και ταξιδέψτε σ ένα "θαλασσινό ταξίδι"

Τελευταία Ενημέρωση στις Κυριακή, 12 Φεβρουάριος 2017 08:05