Συγχαρητήρια στον μαθητή Κώτση Κων/νο Εκτύπωση
ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ - ΑΘΛΗΤΙΚΕΣ
Συντάχθηκε απο τον/την Εμμανουηλίδης Δανιήλ
Τρίτη, 13 Μάρτιος 2012 13:11

aristeyeinΗ Εκπαιδευτική μας Κοινότητα συγχαίρει τον μαθητή της Β? τάξης του Σχολείου μας Κώτση Κωνσταντίνο για την μεγάλη διάκρισή του στην τελική φάση του Πανελληνίου Σχολικού πρωταθλήματος Λυκείων στην επιτραπέζια αντισφαίριση για τη σεζόν 2011-2012.

Ο Κωνσταντίνος κατέλαβε την 5η θέση στο ατομικό αγοριών και την  4η στην ομάδα των επίλεκτων μαθητών οι οποία θα διαγωνισθούν στη Σαρδηνία για το Παγκόσμιο Σχολικό Πρωτάθλημα 31/3-6/4 2012.

Του ευχόμαστε καλή επιτυχία.

Αναλυτικά για τους αγώνες:

Με τη συμμετοχή περισσότερων από 200 μαθητών και μαθητριών διεξήχθη το προηγούμενο τριήμερο (6, 7 και 8 Μαρτίου) στην ομοσπονδιακή αίθουσα του Σταδίου Ειρήνης και Φιλίας η τελική φάση του Πανελληνίου Σχολικού πρωταθλήματος Λυκείων στην επιτραπέζια αντισφαίριση για τη σεζόν 2011-2012. Η σημαντική, για τους μαθητές και της μαθήτριες της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, διοργάνωση, είχε πιο έντονο ενδιαφέρον φέτος δεδομένου ότι έβγαλε προκρίσεις για το Παγκόσμιο σχολικό πρωτάθλημα. Οι συγκεκριμένοι αγώνες θα διεξαχθούν στη Σαρδηνία από τις 31 Μαρτίου έως τις 6 Απριλίου, την Ελλάδα θα εκπροσωπήσουν στο πινγκ πονγκ 8 αθλητές και 8 αθλήτριες, ενώ δεν έχουν δικαίωμα συμμετοχής, τα παιδιά που πηγαίνουν φέτος στην Γ΄τάξη του Λυκείου. Το Πανελλήνιο σχολικό πρωτάθλημα διοργάνωσε το Υπουργείο Παιδείας διά βίου μάθησης και θρησκευμάτων (διεύθυνση δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης Πειραιά) σε συνεργασία με την Ε.Φ.Ο.Επ.Α. και με τη χορηγία του Οργανισμού Πολιτισμού, Άθλησης και Νεολαίας του δήμου Πειραιά. Αρχικά επρόκειτο να γίνει στη Δράμα, αλλά υπήρξε η αλλαγή για την Αθήνα ώστε να μειωθούν τα έξοδα.

pingpongΣτο απλό μαθητών αναδείχτηκε πρωταθλητής ο Κωνσταντίνος Κωνσταντινόπουλος. Φιναλίστ ήταν ο Γιάννης Παπαδάκης, ωστόσο οι δύο αθλητές του Α.Ο. Πεύκης δεν μπορούν να πάνε στο Παγκόσμιο σχολικό πρωτάθλημα επειδή άγουν το 18ο έτος της ηλικίας τους. Στις μαθήτριες κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο η Κωνσταντίνα Παρίδη, αθλήτρια του Φοίνικα Πειραιά. Στον τελικό κατέβαλλε τη Μαρία-Αγγελική Πανουργιά, που αγωνίζεται στους Φοίνικες Πάτρας.

Στο ομαδικό πήραν την πρωτιά το 1ο Γενικό Λύκειο Σαλαμίνας στα αγόρια και το 2ο Γενικό Λύκειο Πεύκης στα κορίτσια. Αυτά τα σχολεία θα μετάσχουν με την ίδια σύνθεση στην κορυφαία σχολική διοργάνωση στην Ιταλία. Από το αγώνισμα του απλού προέκυψαν οι επόμενοι τέσσερις αθλητές και ισάριθμες αθλήτριες, που θα πάνε στη Σαρδηνία με την ομάδα των επιλέκτων.

Όλοι οι νικητές και οι νικήτριες στα τρία αγωνίσματα, όπως και τα παιδιά, που συγκροτούν τις ομάδες των επιλέκτων για το Παγκόσμιο σχολικό πρωτάθλημα, έχουν ως εξής:

ΟΜΑΔΙΚΟ ΜΑΘΗΤΩΝ (24 ομάδες-96 μαθητές)

1. 1ο ΓΕΛ Σαλαμίνας (Ρουμελιώτης, Δήμογλης, Μπαρής, Παπασωτηρίου)

2. 3ο ΓΕΛ Δράμας (Ιωαννίδης, Παυλίδης, Ευθυμίδης, Σαρατσίδης)

3. 1ο ΓΕΛ Κοζάνης (Ζέρβας, Χριστοδούλου, Βιτσιώτης, Γιαννουλίδης)

ΟΜΑΔΙΚΟ ΜΑΘΗΤΡΙΩΝ (9 ομάδες-36 μαθήτριες)

1. 2ο ΓΕΛ Πεύκης (Τσεκούρα, Γαζεπίδου, Αρτσέτου, Σταμάτη)

2. 1ο ΓΕΛ Ορεστιάδας (Μπιμπισίδου, Βλασίδου, Κορετσίδου, Κοντόνη)

3. 2ο ΓΕΛ Άργους (Κατρούση, Γιοβάνοβιτς, Δάτσικα, Ροδίτη)

ΑΤΟΜΙΚΟ ΜΑΘΗΤΩΝ (61 μαθητές)

1. Κωνσταντίνος Κωνσταντινόπουλος (1ο ΓΕΛ Πεύκης)

2. Ιωάννης Παπαδάκης (1ο ΓΕΛ Πεύκης)