ΕΡΕΥΝΗΤΙΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ (PROJECT): "Μόδα: καθιέρωση προτύπων συμπεριφοράς και κατανάλωσης" (Α' ΤΑΞΗ, Α' ΤΕΤΡΑΜΗΝΟ, 2011-12) Εκτύπωση
ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ - ΕΡEΥΝΗΤΙΚΕΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ (PROJECTS) & ΑΛΛΕΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ
Συντάχθηκε απο τον/την Ομάδα του Project
Πέμπτη, 23 Φεβρουάριος 2012 00:00

ΕΡΕΥΝΗΤΙΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ (PROJECT):
                           "Μόδα: καθιέρωση προτύπων συμπεριφοράς και κατανάλωσης "
(Α' ΤΑΞΗ, Α' ΤΕΤΡΑΜΗΝΟ, 2011-12)

Με τη νέα σχολική χρονιά ένας καινούριος θεσμός έκανε την εμφάνισή του: η ερευνητική εργασία. Η πρώτη λυκείου χωρίστηκε σε 6 ομάδες των 20 ατόμων. Εμείς ασχοληθήκαμε με το θέμα: ΜΟΔΑ-ΚΑΘΙΕΡΩΣΗ ΠΡΟΤΥΠΩΝ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗΣ.

Η μόδα απασχολεί ιδιαίτερα τους εφήβους, καθώς είναι κάτι το διαφορετικό που το επιζητούμε συνεχώς. Διαμέσου της μόδας εκφραζόμαστε.

Συγκεκριμένα:

Μόδα και ενδυμασία

Ο καθένας έχει το δικό του μοναδικό στυλ για το πώς θα ντυθεί. Έτσι μέσα από το ντύσιμό του εκφράζει το χαρακτήρα και την προσωπικότητά του. Στις μέρες μας όμως πολλοί είναι εκείνοι που επενδύουν αρκετό χρόνο και χρήματα στην ενδυμασία τους. Αυτό μπορεί σταδιακά να οδηγήσει στην εξάλειψη της ταυτότητας και της μοναδικότητάς τους.

Μόδα και διασκέδαση

Η διασκέδαση είναι κάτι διαφορετικό για τον καθένα. Για παράδειγμα για κάποιον μπορεί να σημαίνει βόλτα με τους φίλους, ενώ για κάποιον άλλον, ανάγνωση ενός βιβλίου. Ωστόσο, κυριαρχεί η αντίληψη ότι οι νέοι πρέπει να συχνάζουν σε μέρη που αρμόζουν στην ηλικία και στο φύλο τους. Είναι σωστό όμως αυτό; Ή θα ήταν καλύτερο να συχνάζει ο καθένας όπου θέλει;

Μόδα στη συμπεριφορά

Στις μέρες μας οι περισσότεροι παρασυρόμαστε σε μια συγκεκριμένη συμπεριφορά και ιδεολογία είτε γιατί είμαστε περίεργοι να γνωρίσουμε το διαφορετικό είτε γιατί νιώθουμε την ανάγκη να είμαστε μέρος της μάζας. Στο πλαίσιο αυτό χάνουμε την ταυτότητα και μοναδικότητα μας. Γινόμαστε ένας με τους άλλους καθώς τους μιμούμαστε, ακολουθώντας ??πλασαρισμένα?? πρότυπα και δημιουργώντας μια μαζική κουλτούρα.

ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΤΟΥ PROJECT

Η ομάδα του project: