ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ Α΄ΛΥΚΕΙΟΥ-ΑΦΗΓΗΣΗ Εκτύπωση
Εκπαιδευτικό Υλικό - Γλωσσικές Επιστήμες (linguistics) (Α΄)
Σάββατο, 04 Φεβρουάριος 2012 17:18

ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ Α΄ΛΥΚΕΙΟΥ ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ: ΑΦΗΓΗΣΗ
Είδη αφήγησης- σκοπός κάθε είδους.

Λογοτεχνική αφήγηση ? Υπηρετεί τους σκοπούς της λογοτεχνίας.
Ιστορική αφήγηση ? Υπηρετεί τους μορφωτικούς στόχους της ιστορίας.
Δημοσιογραφική είδηση ? Αποσκοπεί στην ενημέρωση του κοινού.
Ημερολόγιο ? Κιβωτός διάσωσης της προσωπικής μνήμης.
Αυτοβιογραφία ? Παρουσίαση βιογραφούμενου προσώπου από το ίδιο.
Υπηρεσιακή αναφορά ? Υπεύθυνη πληροφόρηση.
Μαρτυρική κατάθεση ?Υποβοήθηση της δικαιοσύνης.
Αφηγηματικά είδη που απαντώνται  στα σχολικά εγχειρίδια.
ΠΕΖΑ.
Ιστορικές διηγήσεις, ταξιδιωτικές εντυπώσεις, βιογραφίες ή αυτοβιογραφίες, απομνημονεύματα, χρονικά, χρονογραφίες, ημερολόγια, επιστολές, μύθοι, παραδόσεις ,θρύλοι, διηγήματα, νουβέλες, μυθιστορήματα?.
ΕΜΜΕΤΡΑ
Δημοτικά τραγούδια, κάλαντα, αποσπάσματα επικών ποιημάτων?
Άσκηση: Προσπαθήστε να βρείτε όλες τις πιθανές αντιστοιχίες ανάμεσα στα είδη αφηγηματικού περιεχομένου της στήλης Α και στις αφηγηματικές πράξεις της στήλης Β.
                       Α                                                                         Β
1.Το χθεσινοβραδινό σας όνειρο                                        α. Ημερολόγιο
2.Ένα αυτοκινητιστικό δυστύχημα                                       β. Κατάθεση σε ανακριτή
που παρακολουθήσατε άναυδοι                                          γ. Προφορική ανεπίσημη αφήγηση
3. Η εξέλιξη μιας δυνατής φιλίας                                        δ.Ποίημα
4. Μια σχολική εκδήλωση ?θρίαμβος.                                 ε. Βιογραφία
5.Αναμνήσεις της παιδικής ηλικίας                                    στ. Αναφορά στο Λυκειάρχη.
6. Περιπέτεια παραθεριστών με ταχύπλοο σκάφος.               ζ. Άρθρο σε εφημερίδα.
7. Ατύχημα σε πυρηνικό σταθμό.                                        η. Σχολικό διαγώνισμα
8. Η πολιτική δράση του Ρήγα.                                           θ.Σενάριο ταινίας
                                                                                      ι.Ιστοριογραφία.

Άσκηση: Σε ποιες από τις ακόλουθες περιπτώσεις αφηγηματικών κειμένων  είναι πιθανότερο να έχουμε:
Α. επιστημονικό ύφος.
1. Στην κατάθεση ενός αστυνομικού, 2.στα απομνημονεύματα του Κολοκοτρώνη, 3.στην αυτοβιογραφία ενός ηθοποιού και 4.σε άρθρο φιλολογικού περιοδικού για την πειρατεία στο Αιγαίο κατά τη βυζαντινή εποχή.

Β. χιουμοριστικό  ύφος.
1. Σε προσωπικό ημερολόγιο, 2.σε ημερολόγιο ενός πλοίου,3. σε κατάθεση μάρτυρα κατηγορίας και 4.  σε ιστορική αφήγηση.

Γ. Όταν ο σκοπός της αφήγησης είναι να μεταδώσει πληροφορίες για μια αξιόποινη πράξη τότε το είδος του κειμένου είναι:
1. Βιογραφία, 2.βιογραφικό σημείωμα,3. ιστορικό μυθιστόρημα και 4.υπηρεσιακή αναφορά.

Δ. Το ύφος μιας ενδιαφέρουσας προφορικής αφήγησης είναι:
1.Τυπικό,2.παραστατικό,3.λόγιο και 4.επιστημονικό.

E. Καθημερινές ανάγκες της ζωής εξυπηρετεί άμεσα:
1. Ένα ιστορικό μυθιστόρημα, 2.ένα σχολικό βιβλίο ιστορίας, 3.ένα βιογραφικό σημείωμα και δ. ένα ποίημα.

Να συμπληρώσετε τα κενά με τις κατάλληλες λέξεις από το λεξιλόγιο που σας δίνεται: αναφέρω ? αναφορά, γνωστοποιώ ? γνωστοποίηση, πληροφορώ ? πληροφόρηση, παρέχω πληροφορίες, ενημερώνω, ενημέρωση, ενημερωμένος, καθιστώ κάποιον ενήμερο, κατατοπίζω, κατατοπιστικός, διακοινώνω, διακοίνωση, κοινοποιώ, κοινοποίηση, φέρω στη δημοσιότητα, διακηρύσσω, διακήρυξη, αποκαλύπτω, αποκάλυψη, διάγγελμα.
1.    Για τις λεπτομέρειες της εκδρομής θα σας  _______________ αναλυτικά.
2.    Η ενημέρωση ήταν πολύ  _____________ .
3.    Το έγγραφο του υπουργού απευθύνεται προσωπικά στο νομάρχη. Ωστόσο ο υπουργός το  _______________  και σε όλες τις υπηρεσίες της νομαρχίας για να ενημερωθούν σχετικά.
4.    Ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας απηύθυνε  ____________  στον ελληνικό λαό.
5.    Δεν αρκούν οι υποσχέσεις και  ______________ . Χρειάζονται έργα.
6.    Ο υπουργός  ____________   το έγγραφο της παραίτησης του, στο οποίο κάνει λόγο για διαπλεκόμενα συμφέροντα και απειλεί με ___________ .

Τελευταία Ενημέρωση στις Σάββατο, 04 Φεβρουάριος 2012 20:09