ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ ΕΙΔΙΚΕΣ ΓΛΩΣΣΕΣ ΑΣΚΗΣΕΙΣ Εκτύπωση
Εκπαιδευτικό Υλικό - Γλωσσικές Επιστήμες (linguistics) (Α'&Β'&Γ')
Δευτέρα, 06 Φεβρουάριος 2012 18:39

ΕΙΔΙΚΕΣ ΓΛΩΣΣΕΣ

Στις  προτάσεις που σας δίνονται, να εντάξετε τους υπογραμμισμένους τύπους στην ειδική  γλώσσα που ανήκουν και να τους χρησιμοποιήσετε σε δικές σας προτάσεις με άλλη σημασία:

1. Ατομικότητα ενός στοιχείου είναι ο αριθμός των ατόμων του στοιχείου που ενώνονται για να σχηματίσουν ένα μόριο.
2.  Ο πυρήνας του ατόμου αποτελείται από πρωτόνια και νετρόνια.
3. Οι τεχνητοί δορυφόροι είναι διαστημόπλοια που φέρουν όργανα και συσκευές μέσα ή επάνω σ? ένα όχημα.
4. Ο εγκέφαλος είναι η διογκωμένη και άκρως διαφοροποιημένη μάζα νευρικού ιστού που σχηματίζει το πάνω άκρο του Κεντρικού νευρικού Συστήματος των σπονδυλωτών.
5. Οι κλέφτες ήταν άτακτα σώματα Ελλήνων που δεν ανέχονταν την τυραννία.
6. Ο δεσμός ανάμεσα στο Η και CL είναι πολωμένος, εξαιτίας της διαφορετικής  ηλεκτραρνητικότητας των δύο στοιχείων.
7.Ο Νικόλαος Λούρος υπήρξε  επιφανής καθηγητής της μαιευτικής.
8.Οι κατακόρυφες βολές είναι κινήσεις ευθύγραμμες στην κατακόρυφη διεύθυνση.
9. Ο μοριακός τύπος μιας ένωσης φανερώνει την ποσοτική και ποιοτική της σύσταση.
10. Επειδή τα βουνά της χώρας μας είναι, από γεωλογική άποψη, νεαρά, δεν έχουν υποστεί ακόμη έντονη διάβρωση.

Διαβάστε  προσεκτικά  τις παρακάτω προτάσεις. Στη συνέχεια να αντικατατήσετε τις υπογραμμισμένες λέξεις ή φράσεις με άλλες λέξεις ή φράσεις που δανειζόμαστε από επιστημονικά ιδιώματα, αξιοποιώντας το λεξιλόγιο που σας δίνεται.:
( φυλλοροώ, οξυγόνο, ώσμωση,  απολιθώματα, γαλβανίζω, σύμπηξη, φασματική, άδυτο, καρκίνωμα, πολιτικός μιθριδατισμός, μήτρα  δεσμοί).

Η εμφάνιση του προφορικού λόγου συμπίπτει με τη συγκρότηση των πρώτων  πραγματικά ανθρώπινων  κοινωνιών.
  Η απάθεια για τα κοινά αποτελεί μείζονα κίνδυνο για τη δημοκρατία.
  Ένας εμπνευσμένος δάσκαλος ενθουσιάζει τους μαθητές του.
  Οι σχέσεις των μελών της οικογένειας έχουν επικίνδυνα χαλαρώσει.
  Η αρχαιοελληνική πόλις αποτέλεσε τον κατάλληλο χώρο, όπου άκμασε η άμεση δημοκρατία.
  Η αλληλεπίδραση τύπου και πολιτικής ευθύνεται για το φαινόμενο της παραπληροφόρησης.
  Η γραφειοκρατία αποτελεί ανίατο κακό της διοικητικής οργάνωσης.
  Στη γλώσσα μας επιβιώνουν γλωσσικά κατάλοιπα του παρελθόντος, όπως η φράση «κακήν κακώς».
  Η ελευθερία είναι βασική προϋπόθεση για κάθε πνευματικό δημιουργό.
  Δεν είναι εύκολο να διεισδύσει κανείς στα άβατα μέρη της πολιτικής εξουσίας.
  Οι ελπίδες του έχουν πια καταρρεύσει.
  Χιμαιρική πάει να γίνει η έννοια της ελευθερίας για πολλούς ανθρώπους.

Να θυμάστε ότι στόχος των ειδικών γλωσσών είναι η εξυπηρέτηση επαγγελματικών αναγκών, η επικοινωνία στα πλαίσια της επαγγελματικής επαφής ή συνύπαρξης ανθρώπων με κοινά αλλά περιορισμένου ενδιαφέροντος θέματα.
Ο λόγος οργανώνεται στις ειδικές γλώσσες με βάση το θέμα και το σκοπό του κειμένου.

Τελευταία Ενημέρωση στις Τετάρτη, 08 Φεβρουάριος 2012 14:43