ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ - ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΜΕ ΟΡΙΣΜΟ Εκτύπωση
Εκπαιδευτικό Υλικό - Γλωσσικές Επιστήμες (linguistics) (Α'&Β'&Γ')
Σάββατο, 04 Φεβρουάριος 2012 20:38

ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ
ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ: ΟΡΙΣΜΟΣ
Ανάπτυξη παραγράφου με ορισμό.
Ο συγγραφέας που αναπτύσσει τη θεματική του πρόταση με ορισμό, πρέπει να απαντά στην υποτιθέμενη ερώτηση του αναγνώστη: «Τι εννοείτε μ? αυτό;». Για να γίνει πιο σαφής η παράγραφος, πρέπει ο συγγραφέας να διασαφηνίσει  πιο πέρα τον ορισμό του ακολουθώντας τους γνωστούς τρόπους ανάπτυξης της παραγράφου.
Να βρείτε ποιες έννοιες ορίζονται στους παρακάτω ορισμούς:

•  Αντίληψη σύμφωνα με την οποία για την κατάληψη  κάποιας θέσης ή αξιώματος επιλέγονται, προωθούνται και υπερισχύουν οι άξιοι, με μοναδικό κριτήριο την ικανότητά τους, και χωρίς να λαμβάνονται υπόψην η καταγωγή, η περιουσία, η πολιτική τους ιδεολογία και η κοινωνική θέση ή δύναμη.
  • Η ηθική ή νομική υποχρέωση του ατόμου να δίνει λόγο για τις πράξεις του.
  • Η επίγνωση των ευθυνών που έχει κάποιος, η εσωτερική επιταγή να αναλαμβάνει τις ευθύνες για τις πράξεις του.
  •  Η ευνοϊκή αντίληψη του ανθρώπου για τον κόσμο και τη ζωή, η πίστη και η προσδοκία για τη θετική έκβαση όλων των ζητημάτων που τον απασχολούν.
  • Η γνώση από τον ίδιο τον άνθρωπο των σωματικών, ηθικοπνευματικών  και ψυχικών δυνατοτήτων και αδυναμιών που έχει, ώστε ανάλογα μ? αυτές να ρυθμίζει τη σκέψη, τις πράξεις και τη συμπεριφορά του.
  • Η επιστήμη της πληροφόρησης, και συγκεκριμένα ένα σύνολο μεθόδων που ασχολούνται με τη συλλογή, ταξινόμηση, απομνημόνευση, μετάδοση και χρησιμοποίηση πληροφοριών, που επεξεργάζονται ηλεκτρονικοί υπολογιστές.
  • Η  συνισταμένη των ψυχοσωματικών, πνευματικών και συναισθηματικών χαρακτηριστικών του ατόμου, που το ξεχωρίζουν από τους  άλλους.
  • Η αδιάλλακτη υποστήριξη μιας γνώμης, αρχής ή αξιώματος χωρίς καμιά αιτιολόγηση ή απόδειξη και χωρίς διάθεση για διάλογο, αμφισβήτηση και κριτική.
  •  Η υπερβολική αγάπη για το έθνος και η αποκλειστική προσήλωση στα εθνικά ιδανικά και τα στοιχεία που συγκροτούν τη μοναδικότητά του. Συνήθως φτάνει  στην απόλυτη υποδούλωση των ατόμων στο κράτος, στην υποτίμηση κάθε άλλου εθνικού συνόλου και στην επικράτηση σε βάρος άλλων εθνών.
  • Η τάση για ανάπτυξη διεθνών σχέσεων και επαφών σε όλα τα επίπεδα (οικονομικό, κοινωνικό, πολιτικό, πνευματικό, επιστημονικό) για συναδέλφωση και αλληλεγγύη των λαών, παραβλέποντας τις πολιτισμικές  και άλλες διαφορές.
  • Η  μετακίνηση ανθρώπων σε διάφορους τόπους και χώρες για ψυχαγωγικούς ή μορφωτικούς σκοπούς, καθώς και η οργάνωση της προσέλκυσης και εξυπηρέτησης περιηγητών ή εκδρομέων  σ? έναν τόπο.
  •  Η απόκτηση πολλών ειδικών γνώσεων και η απασχόληση του ατόμου με ένα συγκεκριμένο τομέα (επιστήμης, τεχνικής, παραγωγής, εργασίας) με αποτέλεσμα τη βαθύτερη γνώση και τη βελτίωση της απόδοσής του.
  • Xρήση υλικών αγαθών, που ικανοποιούν τις ανθρώπινες ανάγκες.
  • H ικανότητα παραγωγής, η δυνατότητα αποδοτικής εργασίας κατά τη διαδικασία παραγωγής.
  • Η καταβολή σωματικών ή πνευματικών δυνάμεων για την παραγωγή υλικών, πνευματικών και ειδικών αγαθών που ικανοποιούν τις ανθρώπινες ανάγκες.
  • Η ακούσια αργία, η αδυναμία εξεύρεσης εργασίας, αμειβόμενης και ανάλογης με τα προσόντα  και τις ικανότητες του ατόμου.
  • Η απομάκρυνση, η αποξένωση του ανθρώπου από τον εαυτό του και από τον κόσμο που τον περιβάλλει. Η απώλεια της οντότητας και της αυθυπαρξίας του ατόμου και η μετατροπή του σε όργανο εξυπηρέτησης αλλότριων σκοπών και συμφερόντων.
  • Η  ιδιαίτερα δυσάρεστη συγκινησιακή κατάσταση του ανθρώπινου οργανισμού κατά την οποία ο άνθρωπος αισθάνεται ένταση, φόβο, ανησυχία και αβεβαιότητα για κάποιον απροσδιόριστο κίνδυνο που τον απειλεί και τον οδηγεί  σε ψυχοσωματικές διαταραχές.
  • Το υπερβολικό ενδιαφέρον του ατόμου για τον εαυτό του που φθάνει σε σημείο να θέτει την προσωπική του ευημερία πάνω από το γενικό καλό.
  •  Η  έμφυτη ή επίκτητη εχθρότητα προς ζωντανά ή άψυχα αντικείμενα που εκδηλώνεται με επιθετικές τάσεις και πράξεις.
  • Η ακραία μορφή επιθετικότητας και βίας, η κατάχρηση σωματικής κυρίως δύναμης για την επιβολή αυθαίρετης θέλησης, η ροπή προς το έγκλημα.
Τελευταία Ενημέρωση στις Σάββατο, 04 Φεβρουάριος 2012 21:21