Προστασία προσωπικών δεδομένων των μαθητών PDF Εκτύπωση
Συντάχθηκε απο τον/την Κουκούδης Βασίλης

Για λόγους προστασίας των προσωπικών δεδομένων των μαθητών, η δυνατότητα του δεξιού κλικ και της αποθήκευσης των φωτογραφιών, έχει απενεργοποιηθεί για τους επισκέπτες και τα απλά μέλη και ισχύει μόνο για τους αρθογράφους.

Κάθε αρθογράφος στην ιστοσελίδα μας πρέπει να δίνει ιδιαίτερη προσοχή στην έκθεση των προσωπικών δεδομένων των μαθητών στο άρθρο του. Αυτό  ισχύει ακόμη κι αν ο αρθογράφος είναι ο ίδιος μαθητής και τα δεδομένα αφορούν τον εαυτό του.

Ιδιαίτερη προσοχή χρειάζεται στις φωτογραφίες και στα video. Εκείνο που κυρίως πρέπει να αποφεύγεται είναι η συσχέτιση μιας φωτογραφίας ενός μαθητή με το όνομα του.

Μερικοί απλοί κανόνες για το θέμα αυτό είναι οι ακόλουθοι:

• Χρησιμοποιήστε ασφαλείς πρακτικές κατά τη χρήση φωτογραφιών: Εάν ένας μαθητής ονομάζεται, τότε να  αποφύγετε τη χρήση φωτογραφίας του. Αν η φωτογραφία επιλεχθεί να χρησιμοποιηθεί, να αποφευχθεί η ονομασία του μαθητή. Αν συνυπάρχουν και τα δύο να ζητηθεί έγγραφη γονική άδεια.
  • Προτιμήστε τη χρήση φωτογραφιών ομάδων μαθητών και όχι ξεχωριστές φωτογραφίες του κάθε μαθητή.
  • Κάντε χρήση φωτογραφιών μαθητών με κατάλληλη ένδυση, έτσι ώστε να μειωθεί ο κίνδυνος ανάρμοστης προσοχής.
  • Βεβαιωθείτε ότι η εικόνα είναι με κατάλληλο όνομα, για παράδειγμα μην χρησιμοποιείτε τα ονόματα των μαθητών στα ονόματα αρχείων ή στο (εναλλακτικό) κείμενο ALT.
  • Βεβαιωθείτε ότι το βίντεο δεν αποκαλύπτει προσωπικά στοιχεία, για παράδειγμα στις ευχαριστίες (credits).
  • Βεβαιωθείτε ότι τα αρχεία εικόνας και βίντεο είναι σωστά αποθηκευμένα και με κατάλληλο όνομα στο διαδίκτυο.
  • Διεύθυνση κατοικίας, τηλέφωνο, κινητό τηλέφωνο κ.λ.π. στοιχεία που είναι προσωπικά δεδομένα δεν δημοσιεύονται.