Εορτή Τριών Ιεραρχών - Αφιέρωμα στον Χρίστο Τσολάκη Εκτύπωση
ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ - ΣΧΟΛΙΚΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ - ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Τετάρτη, 05 Φεβρουάριος 2020 11:54

Τιμήσαμε φέτος τους Τρεις Καππαδόκες Πατέρες στο πρόσωπο του δασκάλου της καρδιάς και της γλώσσας, Χρίστου Τσολάκη. Παρακολουθήσαμε τη διαδρομή του στην εκπαίδευση, την σφραγισμένη με αγάπη, γνώση και γνήσιο ενδιαφέρον για το δάσκαλο και το μαθητή. Θαυμάσαμε την εργατικότητα και τη διορατική του ματιά στο χώρο της Παιδείας και συγκινηθήκαμε με τον διαρκή αγώνα του, το διαρκές κάλεσμα σε όρθρο ψυχών και μέσα φως. Κρατήσαμε πολλούς από τους σοφούς του λόγους στην καρδιά μας, μοιραζόμαστε όμως μαζί σας τούτα τα λόγια που είναι ανάγκη μέγιστη ν' ακουστούν: " Η σημερινή πολιτική ηγεσία αντιλαμβάνεται το σχολείο σαν το μέσο που θα προετοιμάζει ανθρώπους για την αγορά εργασίας. Ο στόχος όμως θα έπρεπε να είναι να αποπροσανατολίσουμε το σχολείο από την αγορά εργασίας και να το προσανατολίσουμε στον άνθρωπο και την παιδεία. Ο μορφωμένος και αληθινά ελεύθερος άνθρωποςθα στήσει αγορές εργασίας για όλους. Ακούγεται ρομαντικό, όμως ο μεγαλύτερος ρεαλισμός σήμερα είναι αυτός ο ρομαντισμός". Το αφιέρωμά μας διανθίστηκε από τα ποιήματα "Μαθητεία σε αναμονή" της Κούλας Αδαλόγλου, "Μια κιμωλία στο μαυροπίνακα" του Τόλη Νικηφόρου, "Ωδή στους δασκάλους" της Πατ Μόρα σε μετάφραση Ασημίνας Ξηρογιάννη και "Η σχολική εκδρομή" της Κατερίνας Αγγελάκη -  Ρουκ που διαβάστηκαν από μαθήτριες του σχολείου μας.

Χρόνια Πολλά σε όλους και όλες με έρωτα παιδείας!

Τελευταία Ενημέρωση στις Δευτέρα, 10 Φεβρουάριος 2020 08:34