Γιορτή των Τριών Ιεραρχών Εκτύπωση
ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ - ΣΧΟΛΙΚΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ - ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Κυριακή, 24 Φεβρουάριος 2019 08:05
Με αφορμή την ημέρα των  Τριών Ιεραρχών,  τιμήσαμε και φέτος τη μνήμη τους  μ' ένα αφιέρωμα στο θεολόγο και Διευθυντή του Σχολείου Δεύτερης Ευκαιρίας των Φυλακών Κορυδαλλού, Γιώργο Ζουγανέλη, που στάθηκε η ψυχή του σχολείου αυτού προσφέροντας μια γεύση ελευθερίας στους κρατούμενους μαθητές του. Πλαισιωμένος από ένα δίκτυο συνεργατών και με κίνητρο την ανιδιοτελή αγάπη, εργάστηκε άοκνα για να δώσει εμπειρίες ενηλικίωσης στα παιδιά αυτά μέσα από την καθημερινή  επαφή και τη μέθεξη με πολιτισμικά αγαθά. Και μπορεί να έφυγε απρόσμενα και πρόωρα από κοντά μας, πριν τρία χρόνια, στις 30-01-2016, αγκαλιάζει όμως πάντοτε με την αόρατη παρουσία του τους μαθητές του που τον αγάπησαν, και  το έργο του  συνεχίζει να καρποφορεί  αθόρυβα ως σήμερα.
                                                  Ας είναι αιωνία του η μνήμη!

Τελευταία Ενημέρωση στις Πέμπτη, 28 Φεβρουάριος 2019 08:47