Σχολική γιορτή 28ης Οκτωβρίου 2018 Εκτύπωση
Σάββατο, 03 Νοέμβριος 2018 11:56
Επισυναπτόμενα
Download this file (Πρόγραμμα.pdf)Πρόγραμμα.pdf[ ]394 Kb

Αφιέρωμα στη δράση του πολεμικού μας Ναυτικού στο Έπος του 1940 και στη γερμανική Κατοχή

Ανοίγω το στόμα μου κι αναγαλλιάζει το πέλαγος
και παίρνει τα λόγια μου στις σκοτεινές του τις σπηλιές
και στις φώκιες τις μικρές τα ψιθυρίζει
τις νύχτες που κλαιν των ανθρώπων τα βάσανα.

Τραγουδώντας αυτούς τους μελοποιημένους στίχους από το « Άξιον Εστί» του Οδυσσέα Ελύτη, ξεκίνησε η φετινή μας γιορτή που ήταν αφιερωμένη στη δράση του πολεμικού μας Ναυτικού από το 1940 ως την απελευθέρωση, τον Οκτώβρη του 1944. Και μπορεί βέβαια ο στόλος μας να ήταν ασύγκριτα μικρότερος και υποδεέστερος σε εξοπλισμό από τον αντίστοιχο ιταλικό και γερμανικό, οι άνδρες του όμως έδειξαν απαράμιλλη ευψυχία σε όλες τις επιχειρήσεις που κλήθηκαν να αντιμετωπίσουν, θυσιάζοντας κάποιες φορές και την ίδια τους τη ζωή. Κι όπως στο «Μοιρολόγι της φώκιας» του Παπαδιαμάντη ένα δειλινό μια φώκια θρήνησε με το τραγούδι της το άψυχο κορμάκι της Ακριβούλας, έτσι, ίσως, κι άλλες φώκιες στις θάλασσές μας για χρόνια μοιρολόγησαν τα παλικάρια του ναυτικού μας, που τα έλουσαν και τα σαβάνωσαν τα πελαγίσια κύματα.

Ας είναι αιωνία η μνήμη τους!

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1

Τελευταία Ενημέρωση στις Σάββατο, 03 Νοέμβριος 2018 13:39