Εισαγωγή επισυναπτομένων (attachments). Ξαναδείτε το σαν e-mail! PDF Εκτύπωση
Συντάχθηκε απο τον/την Κουκούδης Βασίλης

Εισαγωγή επισυναπτομένων  (attachments)

επισυναπτόμενα είναι αρχεία τα οποία μπορούν να συνοδεύουν ένα άρθρο σας, όπως ακριβώς γίνεται και στα e-mails.

Εισαγωγή επισυναπτομένων μπορούν να κάνουν οι:

• μαθητές όταν το άρθρο αφορά μια εργασία, η οποία είναι σε μορφή αρχείων που δύσκολα μπορούν να μετατραπούν σε άρθρο (πολλά αρχεία διαφόρων τύπων word, excel, powerpoint κ.λ.π. με  "δύσκολες"  μορφοποιήσεις).
  • εκπαιδευτικοί όταν το άρθρο αφορά εκπαιδευτικό υλικό, το οποίο δύσκολα αποδίδεται σε μορφή ιστοσελίδας άρθρου.

Διαδικασία εισαγωγής επισυναπτομένων

Βήμα 1ο: Ετοιμάστε ένα zip φάκελο-αρχείο με όλα τα αρχεία που πρέπει να συνοδεύουν το άρθρο.

Tips & Hints: Επιλέξτε μέγιστη συμπίεση (η διαδικασία διαρκεί λίγο περισσότερο αλλά εξοικονομούμε πολύτιμο χώρο για την ιστοσελίδα).
                        Το όνομα του αρχείου πρέπει να είναι με λατινικούς χαρακτήρες.  Αν θέλετε να φαίνεται στα ελληνικά συμπληρώστε το  πεδίο
                        Display Filename: ή το πεδίο Description: με την ελληνική περιγραφή του.

Βήμα 2ο:

lat 1

Βήμα 3ο:

1. Κλικ Αναζήτηση

2. Επιλέξτε, από τον φάκελο που βρίσκετα, το αρχείο zip, που ετοιμάσατε στο Βήμα 1.

3.Κλικ Άνοιγμα

4. Κλικ Upload

lat 2

Στην συνέχεια ολοκληρώνετε το άρθρο σας (αν δεν το έχετε ήδη τελειώσει) και το αποθηκεύετε.

lat 3

Όταν το άρθρο σας δημοσιευτεί, τα επισυναπτόμενα (Attachments) θα φαίνονται όπως στη διπλανή εικόνα και ο καθένας θα μπορεί να τα μεταφορτώνει (download) στον υπολογιστή του.