ERASMUS+: "A cup of creativity in educational process" Εκτύπωση
ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ - Erasmus+/eTwinning
Συντάχθηκε απο τον/την Μουτάφη Μαρία
Παρασκευή, 02 Μάρτιος 2018 08:25

Erasmus+ KA2 project A CUP OF CREATIVITY in educational process brings together four European schools: Gimnazija Ptuj, Slovenia - coordinator school, and partner schools 6GEL Kavalas from Kavala, Greece, AERBP from Caldas da Rainha, Portugal, and IIS GMCA from Turin, Italy. All partner countries have developed diverse social habits connected with drinking coffee, tea and similar beverages. They serve as the basis for researching and creating. Creative activities result in creative lesson material, posters, smartphone app, project website ... In varied activities students develop intercultural, linguistic digital competences, and above all, their creativity.

Το πρόγραμμα Erasmus+ KA2 με τίτλο « A CUP OF CREATIVITY in educational process» φέρνει κοντά τέσσερα ευρωπαϊκά σχολεία: Το : Gimnazija Ptuj από τη Σλοβενία, που είναι και το συντονιστικό σχολείο, και τα σχολεία εταίρους 6ο ΓΕΛ Καβάλας από την Ελλάδα, AERBP από την πόλη Caldas da Rainha στην Πορτογαλία και IIS GMCA από το Τορίνο της Ιταλίας. Όλες οι χώρες έχουν αναπτύξει διαφορετικές κοινωνικές συνήθειες που σχετίζονται με την κατανάλωση του καφέ, του τσαγιού και παρόμοιων ροφημάτων. Χρησιμεύουν, λοιπόν, ως βάση για αναζήτηση και δημιουργία. Δημιουργικές δραστηριότητες προκύπτουν ως δημιουργικό διδακτικό υλικό, αφίσες, εφαρμογή στο κινητό, ιστοσελίδα του προγράμματος? Στις διάφορες δραστηριότητες οι μαθητές αναπτύσσουν διαπολιτισμικές, γλωσσικές ψηφιακές δεξιότητες, και πάνω από όλα, τη δημιουργικότητά τους.

A CUP OF CREATIVITY 1

Η ιστοσελίδα του προγράμματος και η σελίδα στο facebook:

Our project's webpage and facebook:

Τελευταία Ενημέρωση στις Δευτέρα, 03 Φεβρουάριος 2020 12:48