Γιορτή των Τριών Ιεραρχών 29/1/2018. Αφιέρωμα στον Κωνσταντίνο Καραθεοδωρή Εκτύπωση
ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ - ΣΧΟΛΙΚΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ - ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Σάββατο, 03 Φεβρουάριος 2018 18:10
Επισυναπτόμενα
Download this file (Εορτή Τριών Ιεραρχών 2018.pdf)Εορτή Τριών Ιεραρχών 2018.pdf[ ]4440 Kb

Αφιέρωμα στον Κωνσταντίνο Καραθεοδωρή

Παραμονή των Τριών Ιεραρχών σήμερα,  29-01-2018, και τιμήσαμε τη μνήμη τους μ? ένα λιτό αφιέρωμα σ? έναν κορυφαίο Έλληνα μαθηματικό, τον Κωνσταντίνο Καραθεοδωρή.  Κι αυτό γιατί στο πρόσωπό του αναγνωρίσαμε τον  άνθρωπο που πορεύτηκε με ήθος, επιστημοσύνη, ανιδιοτέλεια και ανεξικακία και σε όσους  τον φθόνησαν στο ελλαδικό κράτος. Παρά τη διεθνή αναγνώριση και την εκτίμηση που έχαιρε και από τον ίδιο τον Αϊνστάιν, παρέμεινε σεμνός ως το τέλος της ζωής του, λειτουργώντας ως παράδειγμα επιστήμονα που έθεσε  σκοπό της επιστήμης του τον εξανθρωπισμό του ανθρώπου.

Eorti Triwn Ierarxwn