Γιορτή επετείου 28ης Οκτωβρίου 1940 Εκτύπωση
Σάββατο, 03 Φεβρουάριος 2018 17:45

Σχολική γιορτή επετείου 28ης Οκτωβρίου 1940

Αφιέρωμα στα μουλάρια και στους ημιονηγούς στον πόλεμο του 1940

Αναζητώντας και φέτος θέμα για τη γιορτή της 28ης Οκτωβρίου, σκύψαμε με σεβασμό στους αγώνες και στις θυσίες των προγόνων μας, αλλά προτιμήσαμε να τιμήσουμε στο λιτό μας αφιέρωμα τα μουλάρια, τους αφανείς ήρωες του Έπους του 1940, που μετέφεραν πυρομαχικά και τρόφιμα στο μέτωπο, τραυματίες και κρυοπαγημένους στα νοσοκομεία. Θεωρήσαμε πώς έτσι επιτελούμε ένα χρέος στα ταπεινά αυτά πλάσματα που μαζί με τους ημιονηγούς τους μοιράστηκαν τα δεινά του πολέμου. Και είθε - εκτός από αυτήν τη μνεία- να υψωθεί κάποτε ένα μνημείο αφιερωμένο σ? αυτά τα ζωντανά, που στάθηκαν, σε καιρό πολέμου, αγόγγυστοι σύντροφοι στη φωτιά της μάχης, αλλά και ακούραστοι σύντροφοι στο μόχθο του ανθρώπου, στον καιρό της ειρήνης.

28 OKTOVRIOU PROGRAMMA1