Φυσική - Κβαντομηχανικά παράδοξα: Το πείραμα της διπλής σχισμής (animation) και μια γάτα "ζόμπι" Εκτύπωση
Εκπαιδευτικό Υλικό - Θετικές Επιστήμες -Τεχνολογία (Α'&Β'&Γ')
Συντάχθηκε απο τον/την Κουκούδης Βασίλης
Κυριακή, 25 Δεκέμβριος 2011 09:29

kvanta Τι είναι το ηλεκτρόνιο σωματίδιο ή κύμα;     Όταν το κρυφοκοιτάζουμε πως το γνωρίζει και αλλάζει συμπεριφορά;

Δείτε το  Πείραμα των δύο σχισμών στο animation που ακολουθεί:

Τα παραπάνω συμπεράσματα ισχύουν για όλα τα γνωστά σωματίδια.

Ο Έρβιν Σρέντινγκερ για να περιγράψει (αλλά και να αμφισβητήσει αρχικά) την διττή φύση των σωματιδίων έκανε ένα υποθετικό πείραμα με παράδοξο αποτέλεσμα:

Μια γάτα είναι μέσαι σε ένα κουτί που περιέχει ένα φιαλίδιο του δηλητηριώδους υδροκυανίου. Ένας μηχανισμός μπορεί να σπάσει το φιαλίδιο μόνο εάν ενεργοποιηθεί από τη διάσπαση ενός ραδιενεργού ατόμου, το οποίο διασπάται  σε τυχαίο χρόνο. Αν κανένας δεν παρατηρεί μέσα στο κουτί  το ραδιενεργό άτομο θα είναι σε μια υπέρθεση,  ταυτόχρονα  διασπασμένο και ακέραιο  και συνεπώς και η γάτα θα βρίσκεται σε δύο καταστάσεις, δηλαδή είναι ταυτόχρονα ζωντανή και νεκρή.

Όλα αυτά μέχρι κάποιος παρατηρητής να ανοίξει το κουτί. Με την παρατήρηση η γάτα παύει να είναι "ζόμπι" και έχουμε μια νεκρή (our curiosity kills the cat!!!)  ή μια ζωντανή γάτα.

Ο κόσμος υπάρχει στον βαθμό που υπάρχουμε κι εμείς ως μάρτυρες μιας από τις πολλές του εκδοχές και τις άπειρες διακλαδώσεις του αρχικού συμβάντος οι οποίες δημιουργούν (:) τα άπειρα παράλληλα σύμπαντα.

Αν ενδιαφέρεστε για περισσότερα δηλώστε συμμετοχή:

Προχωρημένα μαθήματα Φυσικής Σωματιδίων (για μαθητές Λυκείου) 27 Φεβρουαρίου ? 24 Μαρτίου 2012

Τελευταία Ενημέρωση στις Τρίτη, 18 Δεκέμβριος 2012 08:00