«ΤΟ ΜΟΝΟΠΑΤΙ ΤΩΝ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ» (18 Δεκεμβρίου 2014) Εκτύπωση
ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ - ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΑ ΔΡΩΜΕΝΑ
Συντάχθηκε απο τον/την Κουκούδης Βασίλης
Δευτέρα, 15 Δεκέμβριος 2014 22:29

«ΤΟ ΜΟΝΟΠΑΤΙ ΤΩΝ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ»

Πέμπτη 18 Δεκεμβρίου 2014

xristpathΤο ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ Καβάλας, συμμετέχει στις Χριστουγεννιάτικες εορταστικές εκδηλώσεις του Δήμου Καβάλας και διοργανώνει ένα μουσικό περίπατο στο κέντρο της πόλης με τίτλο «Το μονοπάτι των Χριστουγέννων».

Ομάδες μαθητών από 6 δημοτικά σχολεία της Καβάλας, θα συγκεντρωθούν την Πέμπτη 18 Δεκεμβρίου, στις 5.30 το απόγευμα, στο Εμπορικό Κέντρο Καβάλας.

Στο χώρο θα υπάρχουν και θα μοιραστούν χριστουγεννιάτικα παραδοσιακά γλυκίσματα και ζαχαρωτά.

Η εκδήλωση θα ξεκινήσει στις 6 το απόγευμα, με χριστουγεννιάτικα τραγούδια και παραδοσιακά κάλαντα από το σύνολο των 150 μαθητών.

Οι κεντρικοί δρόμοι της πόλης, θα γεμίσουν νότες και χριστουγεννιάτικες μελωδίες από τους μικρούς μας φίλους, που με τη συνοδεία μουσικών οργάνων θα τραγουδούν χαρίζοντας χαμόγελα αγάπης και θα μοιράζουν γλυκά και σοκολατάκια στους περαστικούς.

Το μονοπάτι των Χριστουγέννων θα καταλήξει στην κεντρική πλατεία της Καβάλας, όπου θα συγκεντρωθούν όλοι οι μαθητές και θα πραγματοποιηθεί συναυλία από τη χορωδία του Μουσικού Σχολείου Καβάλας.

Η εκδήλωση θα κλείσει με ελληνικά και ξένα χριστουγεννιάτικα τραγούδια που θα ερμηνεύσει η Ελένη Γαλανοπούλου υπό τη συνοδεία του Γκλεν Κάπρα στο πιάνο.

Το Μονοπάτι των Χριστουγέννων

Πέμπτη 18 Δεκεμβρίου

Έναρξη: Εμπορικό Κέντρο Καβάλας, 5.30 το απόγευμα

Λήξη: Κεντρική Πλατεία Καβάλας

Συμμετέχουν τα: 2ο, 4ο, 7ο, 14ο, 20ο, 25ο Δημοτικά Σχολεία Καβάλας καθώς και το Μουσικό Σχολείο, που θα συνοδεύονται από τους δασκάλους μουσικής.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ/ΣΤΑΣΕΙΣ/ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ

Συμμετοχή 150-200 παιδιών
Των 2ο, 4ο, 7ο, 14ο, 20ο, 25ο Δημοτικών σχολείων

17:30      ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ     ΕΜΠΟΡΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ
17:30       Διανομή γλυκών
18:00        ΕΝΑΡΞΗ. Χριστουγεννιάτικα τραγούδια

Ώρα 18:30-19:30
Διαδρομές στο κέντρο της πόλης.
Ομονοίας από  Άγ. Παύλο έως παλιά δικαστήρια.
Άγ. Γεώργιος, Άγ. Νικόλας, Βενιζέλου μέχρι Κουντουριώτου,
Μεγ. Αλεξάνδρου, Αβέρωφ, Δραγούμη, Ύδρας,  Ερμού, Ψαρών, Κριεζή, Αμύντα

Στάσεις /τραγούδια
1. 25ο Δημοτικό Σχολείο
Ομονοίας (Δημωφέλεια, Άγ. Παύλος, Ομονοίας και Παύλου Μελά, Εμπορικό Επιμελητήριο)
2. 14ο Δημοτικό Σχολείο
Ομονοίας (Δημοτικό σχολείο Ομονοίας, Ομονοίας και Φιλελλήνων, Αι Γιώργη-Μαρινόπουλος)
3. 2ο Δημοτικό Σχολείο
Ελ. Βενιζέλου-Φιλελλήνων(ΑΠΟΛΛΩΝ), Βενιζέλου και Δραγούμη, Πλατεία Αγ. Νικολάου.
4. 4ο Δημοτικό Σχολείο
ΚΑΦΕ ΜΙΚΕΛ,  ΚΤΕΛ, ΜΥΡΟΒΟΛΟΣ ΑΝΟΙΞΗ, ΠΑΛΛΑΔΙΟ.
5. 7ο Δημοτικό Σχολείο
ΤΡΑΠΕΖΑ ΕΛΛΑΔΟΣ, Γωνία ΑΝΑΝΙΑΔΗ/Περίπτερο Πλατείας
Πρώην ΚΑΦΕ ΜΑΟ, Κριεζή και Ψαρών(Άγ. Νικόλαος)
6. 20ο Δημοτικό Σχολείο
Παύλου Μελά και ΚΑΦΕ ΣΠΟΡ, πλατεία ΕΟΤ τουριστικό περίπτερο, Δραγούμη και Μ. Αλεξάνδρου, Ερμού και Φιλελλήνων.
7. Όλα τα σχολεία
Πλατεία Ελευθερίας.
19:30  Συναυλία. Χορωδία Μουσικού σχολείου.
20:00  Συναυλία.  Ελένη Γαλανοπούλου/Γκλεν Κάπρα

Πληροφορίες στα τηλέφωνα του ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ. Καβάλας 2510 220876-7 (πρ. ώρες).

Τελευταία Ενημέρωση στις Τετάρτη, 17 Δεκέμβριος 2014 22:38