33ος Πανελλήνιος Διαγωνισμός Γραπτών και Καλλιτεχνικών Εργασιών της Ευρωπαϊκής Ημέρας Σχολείων (Ε.Η.Σ.) Εκτύπωση
ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ
Συντάχθηκε απο τον/την Κουκούδης Βασίλης
Σάββατο, 22 Μάρτιος 2014 23:02

evropi33ος Πανελλήνιος Διαγωνισμός Γραπτών και Καλλιτεχνικών Εργασιών της
Ευρωπαϊκής Ημέρας Σχολείων (Ε.Η.Σ.)

Σας γνωρίζουμε ότι η Ευρωπαϊκή Ένωση Εκπαιδευτικών διοργανώνει τον 33ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό (60ος Πανευρωπαϊκός) Γραπτών και Καλλιτεχνικών Εργασιών της Ευρωπαϊκής Ημέρας Σχολείων με γενικό θέμα «Πως θα ήθελα να ζω στην Ευρώπη».

Ο διαγωνισμός απευθύνεται σε μαθητές Δημοτικού (Ε΄ και ΣΤ΄ τάξης), Γυμνασίου, ΓΕ.Λ και ΕΠΑ.Λ. Η συμμετοχή των μαθητών είναι προαιρετική και οι εργασίες θα γίνουν εκτός ωρών λειτουργίας του σχολείου.

Τα επιμέρους θέματα για κάθε βαθμίδα είναι τα εξής:

Α. ΔΗΜΟΤΙΚΟ ( Ε΄ & ΣΤ΄ τάξη)

α. ΓΡΑΠΤΗ ΕΡΓΑΣΙΑ

«Συζητώντας μεταξύ σας, αλλά και με τους μεγαλύτερους, εκφράζετε τη γνώμη σας ως παιδιά για το πώς θα θέλατε μεγαλώνοντας να είναι η ζωή σας στην Ευρωπαϊκή Ένωση.»

β. ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ

«Φαντάζομαι και συνθέτω μια ζωγραφιά για τον τρόπο ζωής των παιδιών στην Ευρώπη.»

Β. ΓΥΜΝΑΣΙΟ

α. ΓΡΑΠΤΗ ΕΡΓΑΣΙΑ

«Σε ένα κείμενο 400 περίπου λέξεων αποτυπώνω τις σκέψεις μου σχετικά αφενός με τη ζωή στην Ελλάδα και την υπόλοιπη Ευρώπη και αφετέρου με τις προσδοκίες μου για ευνοϊκότερες συνθήκες ζωής και εργασίας στον ευρωπαϊκό χώρο.»

Γ. ΓΕ.Λ-ΕΠΑ.Λ

α. ΓΡΑΠΤΗ ΕΡΓΑΣΙΑ

«Ευρισκόμενοι κοντά στην ενηλικίωση και επομένως στην ανάληψη ευθυνών ως ενεργοί πολίτες, αλλά και λίγο πριν από τις Ευρωεκλογές, σε ένα κείμενο 500-600 λέξεων, διατυπώνετε τους προβληματισμούς σας και τις προσδοκίες σας για τις γενικές συνθήκες διαβίωσης και εργασίας στο συνολικό ευρωπαϊκό χώρο και ζητάτε από τους Ευρωβουλευτές μας τη δυναμική υποστήριξη των δίκαιων αιτημάτων των νέων της Ευρώπης για ένα καλύτερο μέλλον.»

Δ. ΓΥΜΝΑΣΙΟ, ΓΕ.Λ-ΕΠΑ.Λ

ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ  (κοινή για Γυμνάσιο, Γενικό Λύκειο, ΕΠΑ.Λ)

«Δημιουργώ μια καλλιτεχνική εργασία ? ζωγραφική ή άλλο ? όπου να αποτυπώνονται στοιχεία της ζωής που ζείτε τώρα, αλλά και της ζωής που θα θέλετε να ζήσετε ως ενήλικοι πολίτες της Ευρώπης.»

ΟΡΟΙ ΤΟΥ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ

• Οι διαγωνιζόμενοι επιλέγουν μόνο ένα θέμα (γραπτό ή καλλιτεχνικό, της σχολικής βαθμίδας στην οποία ανήκουν)
  • Σε κάθε εργασία πρέπει να αναγράφονται απαραίτητα  με κεφαλαία γράμματα:

α) Επώνυμο & όνομα του μαθητή

β) Όνομα πατέρα & μητέρας (και το πατρικό της επώνυμο)

γ) Χρονολογία γέννησης και τάξη μαθητή

δ) Σχολείο, ταχυδρομική διεύθυνση σχολείου, τηλέφωνο, φαξ και e-mail

ε) Διεύθυνση κατοικίας, τηλέφωνο, φαξ

στ) Πιστοποιήσεις γνώσης ξένων γλωσσών (για τους μαθητές Λυκείου)

Τα ανωτέρω στοιχεία αναγράφονται στο πάνω αριστερό τμήμα της κόλλας Α4 των γραπτών εργασιών ή στο πίσω μέρος των καλλιτεχνικών εργασιών. Ο τίτλος των καλλιτεχνικών έργων αναγράφεται στο μπροστινό μέρος.

Έργο, στο οποίο δε θα αναγράφονται τα παραπάνω στοιχεία, δεν θα είναι δυνατόν να αξιολογηθεί.

• Οι γραπτές εργασίες πρέπει να είναι χειρόγραφες, σε κόλλες Α4, που θα συρραφούν.
  • Οι καλλιτεχνικές εργασίες (ζωγραφικής) να είναι πίνακες σε χοντρό χαρτί σχεδίου ή μουσαμά περίπου Α4.
  • Οι διαγωνιζόμενοι επιτρέπεται να αντλήσουν πληροφορίες από διάφορες πηγές, τις οποίες οφείλουν να αναφέρουν στη βιβλιογραφία.

ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΔΙΕΞΑΓΩΓΗΣ ΤΟΥ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ

Οι Διευθυντές των σχολείων, αφού συγκεντρώσουν τις εργασίες, θα τις αποστείλουν μέχρι 30 Μαΐου 2014 με διαβιβαστικό έγγραφο, όπου θα εμφανίζονται όλα τα στοιχεία του Σχολείου (Διεύθυνση, Τηλέφωνα, φαξ και email) και τα ονοματεπώνυμα των μαθητών που συμμετέχουν, στα Γραφεία της Ευρωπαϊκής Ένωσης Εκπαιδευτικών στη διεύθυνση:

ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΕΝΩΣΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ

ΖΑΛΟΓΓΟΥ 10Α

106 78 ΑΘΗΝΑ (Υπόψη κ. Χρ. Κολλόκα)

ή

Στρ. Καραϊσκάκη 10

12461 Χαϊδάρι (Υπόψη κ. Π. Καραδήμα)

ΒΡΑΒΕΥΣΗ

• Βραβεία θα απονεμηθούν από την Ελληνική Εθνική Επιτροπή της Ευρωπαϊκής Ημέρας Σχολείων σε 100 περίπου διακριθέντες μαθητές όλων των βαθμίδων σε ειδική τελετή, που θα πραγματοποιηθεί στην Αθήνα.
  • Οι μαθητές που θα διακριθούν θα κληθούν να παρευρεθούν στην τελετή βράβευσης, με έξοδα που θα βαρύνουν τους ίδιους.
  • Δέκα (10) μαθητές Λυκείου από τους βραβευμένους θα έχουν τη δυνατότητα να φιλοξενηθούν σε χώρες του Συμβουλίου της Ευρώπης, για να συμμετάσχουν σε συναντήσεις νέων που έχουν αντίστοιχα βραβευτεί στη χώρα τους. Η επιλογή τους θα γίνει κατά αξιολογική σειρά και εφόσον διαθέτουν πιστοποίηση γνώσης Αγγλικής ή Γαλλικής ή Γερμανικής γλώσσας. Οι γονείς-κηδεμόνες των μαθητών επιβαρύνονται μόνο με τα έξοδα των αεροπορικών εισιτηρίων.
  • Τα αποτελέσματα του Διαγωνισμού θα ανακοινωθούν μέσω του ηλεκτρονικού ταχυδρομείου στα σχολεία που συμμετείχαν στο διαγωνισμό.

Για περισσότερες πληροφορίες οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να απευθύνονται στα τηλέφωνα 210-3813229 και 211-7208363 της Ευρωπαϊκής Ένωσης Εκπαιδευτικών.

Ο ΓΕΝΙΚΟΣ ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ

ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΚΥΡΙΑΖΗΣ