Ομαδική Εργασία στο μάθημα «Εφαρμογών Πληροφορικής» της Α? Λυκείου. Εκτύπωση
Συντάχθηκε απο τον/την Κουκούδης Βασίλης
Τρίτη, 01 Οκτώβριος 2013 09:01

Ομαδική Εργασία στο μάθημα
«Εφαρμογών Πληροφορικής» της Α? Λυκείου.

Θέμα: «Συνθέτω τον δικό μου υπολογιστή αξίας __ Ευρώ»

Διάρκεια: 3  διδακτικές ώρες

Προαπαιτούμενη γνώση λογισμικού:

• Λογισμικό φυλλομετρητή,
  • επεξεργασίας κειμένου.

Γενική περιγραφή:

Σε κάθε ομάδα θα δοθεί ένα εικονικό ποσό (400,600,800,1000,1200,1400,1600,1800 και 2000 Ευρώ). Στόχος είναι, χωρίς να ξεπεράσετε το ποσό αυτό αλλά και χωρίς να περισσέψουν πάνω από 50 Ευρώ, να αγοράσετε (εικονικά) το απαραίτητο επιμέρους υλικό ώστε να συνθέσετε έναν προσωπικό υπολογιστή. (Στο ποσό που έχετε πρέπει να συμπεριλάβετε και το Φ.Π.Α.)

Στοιχεία της εργασίας:

Οι «αγορές» θα γίνουν με αναζήτηση στο Internet από ελληνικά διαδικτυακά καταστήματα (όχι όλες απαραίτητα από το ίδιο, ψάξτε για τις πιο συμφέρουσες αγορές). Εξωτερικές περιφερειακές συσκευές αγοράστε μόνο πληκτρολόγιο, ποντίκι, οθόνη. Όλα τα υλικά που θα διαλέξετε θα πρέπει να είναι συμβατά μεταξύ τους. Λογισμικό δεν θα αγοράσετε (θα εγκαταστήσουμε Opensource free λογισμικό).

Αφού εντοπίστε όλο το υλικό θα γράψετε σ έναν επεξεργαστή κειμένου μια εργασία όπου:

Για καθένα από τα υλικά θα περιλαμβάνει:

• Ονομασία μοντέλου και κατασκευαστή
  • Χαρακτηριστικά
  • Τιμή
  • Φωτογραφία
  • Δεσμό προς την ιστοσελίδα που αναφέρεται το υλικό στον δικτυακό τόπο του καταστήματος από το οποίο το αγοράσατε.

Στην πρώτη σελίδα της εργασίας θα γράψετε στοιχεία όπως: Σχολείο, μάθημα,τον τίτλο της εργασίας, τόπο ημερομηνία και τα ονόματά σας.

Στο τέλος θα αναφέρετε και το συνολικό κόστος της αγοράς και το ποσό που περίσσεψε.

Καλή επιτυχία στην εργασία σας!

Κουκούδης Βασίλης

Τελευταία Ενημέρωση στις Παρασκευή, 03 Ιανουάριος 2014 07:09