Πανελλαδικός μαθητικός Διαγωνισμός Φιλοσοφικού Δοκιμίου Εκτύπωση
ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ
Συντάχθηκε απο τον/την Μουρατίδου Χριστίνα
Πέμπτη, 12 Ιανουάριος 2012 17:12

Ο Πανελλαδικός Μαθητικός Διαγωνισμός Φιλοσοφικού Δοκιμίου ή ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ (ΠΔΦ) διοργανώνεται από το Πανεπιστήμιο Πατρών διά του Τμήματος Φιλοσοφίας του Πανεπιστημίου σε συνεργασία με την Ελληνική Φιλοσοφική Εταιρεία (ΕΦΕ) και το Κέντρο Ελληνικών Σπουδών (Ελλάδος) του Παν/μίου Χάρβαρντ  (ΚΕΣ). Οι διοργανωτές στοχεύουν να καθιερωθεί η διεξαγωγή του σε ετήσια βάση.
Ο Διαγωνισμός τελεί υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας, διά Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων και θα πραγματοποιηθεί με την υποστήριξη των αρμοδίων υπηρεσιών της Μ.Ε.  καθώς και με την συνδρομή της Πανελλήνιας Ενωσης Φιλολόγων και των τοπικών Συνδέσμων Φιλολόγων.
Εκπρόσωποι των φορέων αυτών αποτελούν την Επιστημονική και Οργανωτική Επιτροπή του Διαγωνισμού.
Απευθύνεται προς τους μαθητές της Β? Λυκείου, θεωρητικής κυρίως κατεύθυνσης, χωρίς να αποκλείονται ενδιαφερόμενοι μαθητές άλλων κατευθύνσεων. Μαθητές και καθηγητές, που έχουν ενδιαφέρον για την φιλοσοφική σκέψη και την ιστορία της, συμμετέχουν εθελοντικά πέραν των μαθητικών ή υπηρεσιακών τους υποχρεώσεων.

Προκήρυξη

Δεν μπορείτε να δείτε το κείμενο; Κλικ εδώ

Τελευταία Ενημέρωση στις Πέμπτη, 12 Ιανουάριος 2012 18:14